IDOSX? <ÖGEE> ^SED (3®!? KM© Het gaat goed met de ontwikkeling van de zeehondenpopulatie in de Zeeuwse wateren Zowel de gewone als de grijze zeehond is na het dieptepunt van de jaren zeventig en tachtig van de vorige eeuw weer helemaal terug. De laatste jaren worden ook weer jonge zeehonden gesignaleerd. Op dit moment verblijven er ongeveer 350 gewone en grijze zeehonden in de Delta. Een kwetsbaar bezit. Grijze ionge pup in de voordelta. Jaap van der Hiele Uit visserijgegevens weten we dat reeds in de negentiende eeuw zeehonden in ons Deltagebied voorkwamen; bijvoorbeeld in 1888 ongeveer zes- tot elfduizend. De eerste schattingen in de twintigste eeuw van het aantal zeehonden in de Delta zijn gemaakt door Brouwer (1928) en Havinga (1933). De meest betrouwbare is die van Havinga. welke werd gebaseerd op afschot- gegevens. Havinga komt tot een totaalschatting van zo n 1300 dieren in de jaren twintig van de vorige eeuw. In alle zeearmen verbleven wel enkele honderden dieren. In 1953 werd een eerste telling uitgevoerd en bleek de populatie nog uit onge veer 900 dieren te bestaan. In de Westerschelde zaten toen nog 100 tot 150 dieren, in de Oosterschelde 250 tot 300 dieren en in de Voordelta 300 tot 400 dieren. Na 1953 ging het aantal zeehonden sterk achteruit. Sinds 1960 worden tellingen verricht vanuit een vlieg tuig. In 1961 waren er nog maar 350 dieren te zien. Rond 1970 werden er nog slechts een tiental geteld. De achteruitgang had diverse oor zaken; onder andere het dodelijke landbouwgif DDT dat in het rivier en zeewater terecht kwam. Daardoor slonk de visstand, woordoor ook zeehonden stierven. Als tweede oorzaak kunnen de Deltawerk zaamheden worden genoemd. Die zorgden voor teveel verstoring. Herstel In 1980 vreesde men dat de zeehond in de Zeeuwse wateren zou zijn uitgestorven. Door het RIKZ wer den in de Westerschelde toch nog enkele dieren geteld. Na 1983 was er weer een lichte toename van het aantal dieren. Het duurde tot ver in de jaren tachtig voordat zich een uiterst bescheiden toename begon af te tekenen. Die stokte in 1988 toen er een zeehondenvirus uitbrak in de omgeving van Denemarken. Dit virus heeft duizenden slachtoffers gemaakt. Nadat er zeehonden van de Oostzee richting de Duitse- en Nederlandse Waddenzee waren getrokken, werden de zeehonden in Nederland ook besmet. Als gevolg daarvan bleven er nog maar 500 zee honden in geheel Nederland over. Er werd toen reeds gesproken om te proberen de zeehond weer terug 10 ZeeuwsLandschap

Zeeuws Landschap | 2007 | | pagina 10