Wég# Uitzetting zeehonden: net vrijgelaten op het strand Eddy Rottiers Er waren voorheen wel eens jaren dat er een enkel jong werd geboren in de Delta. De laatste jaren nemen de geboortes hier toe. Met name in de Westerschelde worden weer jongen geboren. In 2006 zijn er zeven pups geboren in de Westerschelde. In de Oosterschelde zijn er in 2006 vier jonge zeehonden geboren. De geboorteperiode van de gewone zeehond is juni - juli. De meest ongunstige periode vanwege de verstoringsgevoeligheid. De geboor teperiode van de grijze zeehond is gelegen in de periode november - december. Al meer grijze Sedert 2002 zien we een toename van grijze zeehonden in de Voordelta. Daar waar eerst de gewone zee honden lagen, wordt hun plaats ingenomen door de grijze zeehond. De grijze zeehond is groter, forser en duidelijk aanwezig. De grijze zeehond is een diepzeevisser, terwijl de gewone zeehond een kustvisser is. dus in ondieper water verblijft. Sedert 2004 worden er grijze zee honden teruggeplaatst in de Voordelta ter hoogte van strand paviljoen de Zwaluw bij het Watergat te Renesse. In 2002 brak het beruchte zeehon denvirus uit in West-Europa. Drie maanden nadat het virus had toege slagen in de Scandinavische landen, sloeg het virus toe in Zeeland. Er waren toen ongeveer 170 zeehonden geteld in de Delta. Na twee maan den werd de balans opgemaakt. De populatie was met eenderde verminderd. Er waren ongeveer zestig dode zeehonden geteld en opgehaald. Na deze ramp kwamen de grijze zeehonden meer en meer voor in de Voordelta. De plaats van de gewone zeehonden was nu inge nomen door de grijze zeehonden. Vier jaar later blijkt dat het aantal gewone zeehonden weer op het peil zit van 2002. Het is niet alleen een natuurlijk aanwas maar ook meer immigratie. De laatste tijd worden er weer meer zieke gewone zeehonden binnengebracht in de opvangcentra dan in voorgaande jaren. Het was opvallend dat er in 1998 ook opeens meer zieke gewone zeehonden Uitzetting zeehonden: Eddy Rottiers ZeeuwsLandschap werden gevonden. Als dit een voor teken zou zijn, dan zou het kunnen gebeuren dat er, na vier jaar. in 2010 weer een virusuitbraak is. Nu de balans opmakend, blijkt dat er veel meer zeehonden zitten dan in de jaren tachtig. Er zitten nu onge veer tussen de 300 en 350 zeehonden, zowel grijze als gewone zeehonden. Maar omdat zeehonden aan de top van de voedselketen staan, zijn ze een kwetsbare groep. Waakzaamheid blijft geboden. Tip: Wie op de hoogte wil blijven van actuele gegevens over zeehonden en andere zeezoogdieren in de Westerschelde. Oosterschelde en de Voordelta, kan informatie vinden op www.zeezoogdieren.org. Voor samenstelling van dit artikel is gebruik gemaakt van de rapporten van het RIKZ Zeeland, de Provincie Zeeland en de database van de EHBZ Zuidwest. Dhr. J.G.J. van der Hiele is het eerste aanspreekpunt van de Eerste Hulp Bij Zeezoogdieren (EHBZ) in de Delta.

Zeeuws Landschap | 2007 | | pagina 12