Landschap in 't kort Viif iaar scholenwerk op St. Philipsland In 2001 ging de ontwikkeling van het scholenproject voor Tholen en St. Philipsland van start in de eenden kooi nabij Anna Jacobapolder. De oude kooikerwoning onderging een grondige verandering. De inrichting van de expositieruimte bracht de cultuurhistorie tot leven. Er kwam een lesprogramma met lesbrief en een video presentatie, gericht op groep 7 van het basisonderwijs. Een jaar aan voorbereiding ging vooraf om o.a. de expositie op te zetten. Zoals vroeger vlochten we van wilgenteen een be schoeiing voor een gecomprimeerde reconstructie vaneen vangpijp. Rietschermen werden op authentieke wijze gezet en voorzien van band roeden van de driebastwilg. Alles vervaardigd van kooigeriefhout. In combinatie met de muurbeschil dering en de geprepareerde vogels ontstond er met de later aangebrachte belichting en vogelgeluiden een spannende expositie. Ook werden alle ringgegevens nagetrokken. Er kwam een paneel met topografische kaart. Kleine lichtjes gaven terug melde gegevens weer van geringde blauwgoedeenden. Daaronder vallen wintertaling, zomertaling, slobeend, krakeend, pijlstaart en smient. Een opstelling geprepareerde dieren in nagemaakte biotoopjes geeft iets weer van de leefgemeenschap. Met eenvoudige natuurlijke materialen uit de omgeving een dosis creativiteit, een overdosis enthousiasme en de nodige subsidiegelden van gemeente. Nationale Postcode Loterij en het Nationaal Park Oosterschelde kwam het scholenwerk tot stand. Een nieuwsbrief ging in de herfst uit naar de scholen. In de maanden april, mei en juni 2002 verwelkomden wij de eerste groepen van de 21 basisscholen met gratis aangeboden busvervoer ter introductie. Het was wel even zoeken, om ergens achteraan een landweg de eendenkooi te kunnen vinden. Na aankomst bij het infopaneel kun nen kinderen vertellen wat zij zich voorstellen bij het begrip eendenkooi. Er volgt een korte toelichting over de ontstaansgeschiedenis. Heel stil gaat de groep het geheim van de eenden kooi ontdekken. Sluipend volgen ze de kooiker en het hondje. Bij de eerste vangpijp doen we op fluistertoon uit de doeken hoe voorheen eenden voor de pot werden gevangen en waarom we nu de eenden willen ringen. Tijdens de wandeling van een uur werken we ons door een witte wade van fluitenkruid. Onderweg komen we van alles tegen. Een overstekende ree, het nest van een ransuil, judasoor, honderden padjes, de bruine kiekendief laag boven het rietEr komen vragen, er ontstaat een discussie. Na de pauze wordt de groep gesplitst. De helft gaat de videopresentatie bekijken tussen bossenriet in de werkschuur.Later wisselen zij met de andere helft van de groep die in het informatiecentrum in 4 subgroepjes elk een deel van de lesbrief maken. De lesstof bestaat uit korte stukjes tekst met enkele doel gerichte vragen. Op school maakt de groep een samenvatting. Ook het speciaal onderwijs kan met wat extra voorbereiding deelnemen aan het programma. Het seizoen wordt afgesloten met een wedstrijd waaraan een prijs is verbonden. De winnende school wordt in het zonnetje gezet in het plaatselijke nieuwsblad. We zijn inmiddels vijf enthousiaste jaren verder. De Groen van Prinsterer school uit Scherpenisse ontvangt dit jaar een prijs voor de met computer gemaakte opstellen verfraait met mooie fotoprints. Omdat deze school uit combiklassen bestaat wisselen zij de kooi-excursie af met de natte laarzentocht door het schor. Ook andere thema's zijn mogelijk. De Rehobothschool uit Stavenisse deed een waterproject en maakte een kwa liteitstoetsing. Met een schepnet over de schouder paraderen ze naar het schor. Loeppotjes, waterkijkers en een meter die het zoutgehalte berekend maken het onderzoek compleet. Aan de hand van zoekkaarten determine ren kinderen hun vondsten. Tijdens het kringgesprek komt naar voren wat er gezien en geleerd is. Bij het scholenwerk van de achter liggende periode in en rond de eendenkooi, stond het plezier en de verwondering centraal. Op laagdrem pelige manier samen de geheimen ontdekken van de natuur. Wellicht schuilt daarin het geheim van het succes. Annet de Ruyter Keijzer. kooiker Annet op pad met scholieren in de kooi. Carolien van de Kreeke-

Zeeuws Landschap | 2007 | | pagina 25