plan in die verbrede kustzone op inpasbaarheid worden getoetst. In het Omgevingsplan Zeeland 2006- 2012, hét beleidsdocument waarin de richtlijnen voor de ruimtelijke inrichting van Zeeland zijn neerge legd, komt dit punt nog niet aan de orde. Toch zou het goed zijn om in de gedachtevorming hierover snel verder te komen, om helderheid voor de toekomst te scheppen en te voorkomen dat ongerichte ruimte lijke ontwikkelingen de praktische realisatie van een brede kustzone al bij voorbaat bemoeilijken. Dr. M.A. Hemminga is directeur van Stichting Het Zeeuwse Landschap. Fig. 4. Schorbuffer. archief Het Zeeuwse Fig. 5. Vooroeversuppletie. Sytske Diiksen, Foto Fitis fabrieksvestiging onlogisch. Andere activiteiten liggen wel voor de hand. Recreatieprojecten of de ontwik keling van nieuwe kustnatuur bijvoorbeeld. Het nu geplande project Waterdunen westelijk van Breskens is een innovatieve com binatie van de verbreding van de duinen (waardoor het gebied niet langer een 'zwakke schakel' in de Nederlandse kustverdediging is), de ontwikkeling van een duincam ping en recreatiewoningen, en de realisatie van een nieuw, circa 250 hectare waardevol zout natuurgebied achter de duinzone. De vervlechting van veiligheid, recreatie en natuur, laat hier zien hoe in een verbrede kustzone meerdere maatschappe lijke belangen harmonieus kunnen samengaan. Andere economische activiteiten die de Zeeuwse econo mie een impuls kunnen geven en die in principe in een verbrede kustzone passen, zijn de zilte landbouw en nieuwe vormen van aquacultuur. Door de hogere waterspiegel zal de zoute kwel binnendijks gaan toenemen. Hoewel met moderne drainagetechnieken zoetwaterland- bouw direct achter de zeekerende dijk technisch waarschijnlijk wel mogelijk zal blijven, ligt het voor de hand om bij het zoeken naar locaties voor zoute landbouw allereerst naar de kustrand te kijken. Dat is ook bij aquacultuur van mariene organis men logischerwijs het geval. Ëu De eerste vraag die beantwoord moet worden is: kiest Zeeland voor zijn toekomstige veiligheid voor een verbrede kustzone? En waar is die vooral gewenst?. Dat is een keuze met belangrijke planologische con sequenties. Als gekozen wordt voor 'beschermen in de breedte' (in welke uitwerkingsvorm dan ook) moet er een ruimtereservering plaatsvinden en moet elk toekomstig inrichtings-

Zeeuws Landschap | 2007 | | pagina 7