[D®®? ODD8©0 <DSMsX3D§@® em Maajos© <as@D@O00B© Na de rigoureuze ruilverkavelingen van ongeveer veertig iaar geleden, worden recente landinrichtinsproiecten met meer oog voor natuurwaarden uitgevoerd. Binnen tegen woordige landinrichtingsprojecten is ruimte voor natuurgebieden, met boerenlandnatuur. De Sint Laurense Weihoek is daarvan een voorbeeld. De weidevogelstand laat daar een spectaculair herstel zien. Graspieper Chiel Jacobusse Gele kwikstaart Graspieper Kievit Tureluur Veldleeuwerik Scholekster Gele kwikstaart 1983- 91 998 Graspieper Kievit Tureluur Veldleeuwerik Scholekster Tureluur Chiel Jacobusse de noodzaak tot een landinrichtings project deed voelen. Boerenlandnatuur Het tij is inmiddels gekeerd, in die zin dat moderne landinrichtings projecten veel meer rekening houden met maatschappelijke belangen als recreatie en natuurbehoud. Binnen de nieuwe landinrichting kwam de ruimte voor diverse natuurgebieden, waar de boerenlandnatuur zoveel mogelijk hersteld zou moeten wor den. Eén van de reservaten was de Sint Laurense Weihoek, waar inmid dels een reservaat van zo n zeventig hectare gerealiseerd is, dat in de toekomst nog aanzienlijk zal worden uitgebreid. De provincie Zeeland heeft vanaf dejaren '80 tot enkele jaren geleden een akker- en weidevogelmeetnet onderhouden, waar de stand van akker- en weidevogels gevolgd werd via periodieke inventarisaties. Ook in de Sint Laurense Weihoek lagen twee proefvlakken. Helaas vallen die niet precies samen met de grenzen van het huidige reservaat, maar er zitten de nodige overlappingen in en al met al zijn de gegevens met enig voor behoud goed vergelijkbaar. Tabel 1 geeft de gegevens uit het akker- en weidevogelmeetnet weer. over de periode tot 2004. We zien in deze tabel dat de weidevogels kievit en grutto zich met de nodige schommelingen- aardig weten te handhaven. Tegelijkertijd gaat de Tabel 1Twee telgebieden van het akker- en weide vogelmeetnet op reguliere landbouwgrond in de buurt van Sint Laurens. Zuid Jaar 110 ha 1983-'91 1998 Vogels van het platteland floreren niet best in het moderne agrarische landschap. Dat is al lang bekend van weidevogels als de tureluur en de grutto, maar ook zangertjes als de veldleeuwerik en de graspieper, die zich aanvankelijk redelijk leken te handhaven, zitten inmiddels in de gevarenzone. De oorzaken zijn velerlei, maar je kan ze samenvatten onder de noemer intensivering van het landgebruik. Moderne landbouw heeft de trekjes van een industrie gekregen, met alle gevolgen van dien voor de natuurwaarden. Ruilverkavelings- en landinrich tingsprojecten hebben een sleutelrol gespeeld in de teloorgang van de boerenlandnatuur. Vooral de klas sieke ruilverkaveling was uitsluitend gericht op verbetering van de efficiency en het opstuwen van de productie. De allereerste ruilver kaveling die in Nederland werd uitgevoerd was die op het Platte van Walcheren, waar als gevolg van de oorlogsinundatie een rigoureuze herinrichting noodzakelijk was. Zo n rigoureuze aanpak kwam er ook, maar latere ruilverkavelingen hadden steeds meer technische mogelijkheden ter beschikking. De herinrichting van Walcheren was maar heel gematigd, vergeleken met latere ruilverkavelingen, zodat zich een kleine vijftig jaar later opnieuw 8 ZeeuwsLandschap

Zeeuws Landschap | 2007 | | pagina 8