Akker- en weidevogels in de Sint Laurense Weihoek r fir-.. A (D stand van de tureluur volkomen teloor. Graspieper en veldleeuwerik vertonen een sterke en voortdurende achteruitgang. Nadat in de jaren ervoor de inrich tingswerken waren uitgevoerd, werd in 2006 voor het eerst een telling uitgevoerd in het nieuwe reservaat. De inrichting omvatte onder meer de omzetting van enkele akkerpercelen in weiland en een tamelijk sterke vernatting, in combinatie met lokale maaiveldverlaging. Tabel 2 geeft de resultaten aan van de weidevogel inventarisatie in het nieuwe reser vaat. Het eerste wat opvalt, is de vestiging van pioniervogels: de kluut en de kleine plevier. Daarnaast zien we een spectaculaire dichtheid van al de overige soorten die eerder in het meetnet langzaam wegkwijnden. Daarbij valt op dat de soorten die in het recente verleden de hardste klappen kregen, ook de meest spec taculaire toename vertonen. Tureluur, graspieper en veldleeuwerik hebben al in jaar 1 de dichtheid die ze in het meetnet 20 jaar geleden hadden. Wanneer je een vergelijking maakt met de dichtheden van broedparen per 100 hectare in plaats van absolute aantallen, blijkt dat de kievit nog een Jaar 2006 Gele kwikstaart 0 Graspieper 9 Grutto 15 Kievit 24 Kleine Plevier 5 Kluut 23 Patrijs 1 Scholekster 11 Tureluur 11 Veldleeuwerik 16 Tabel 2: Aantal territoria van vorig iaar in de huidige 70 ha nieuwe natuur van de St. Laurense weihoek. forse verbetering laat zien. maar dat die voor de scholekster nauwelijks van toepassing is. Logisch ook, als je realiseert dat de scholekster zich elders goed weet te handhaven. De gele kwikstaart komt in het reservaat tot nu toe niet voor en ook dat is niet verwonderlijk. Hoewel deze soort te boek staat als weidevogel, is het in Zeeland eerder een aan akkers gebonden soort. Het is logisch dat daar waar de aanwezige akkers in weidegronden worden omgezet, het aantal zeker niet toeneemt. Succesfactoren Wat zijn de succesfactoren die het spectaculaire herstel mogelijk maak ten? Vernatting en verlaging van het maaiveld, waardoor grote plassen ontstonden, zijn waarschijnlijk de belangrijkste. Niet te onderschatten is ook de invloed van de inrichtings werkzaamheden. Pionierssituaties lokken pioniers als de kluut en de kleine plevier aan, maar ook soorten als de kievit en de veldleeuwerik vertonen in nieuwe gebieden steevast een opleving. In veel gevallen is zo'n opleving echter maar tijdelijk. Het pionierskarakter van een gebied gaat snel verloren en dan zijn er aller lei zaken die voor sommige vogels negatief uitpakken. De vegetatie wordt dichter en daar door verdwijnen kale gronden waar de vogels nestelen en voedsel zoeken. Gebieden met ouderwetse vogeldicht heden worden ook al snel ontdekt door predatoren als kraaien en meeu wen en die kunnen de jonge vogels fiks uitdunnen. Er moet zich, kortom, een nieuw evenwicht instellen. Er is dus ook geen enkele reden om als beheerder achterover te gaan leunen. Om goede broed- en foera geermogelijkheden te behouden is een verschralend beheer nodig, waardoor er een open, ijle vegetatie is, die aantrekkelijk is voor bij voorbeeld leeuweriken en kieviten. Verder is het heel belangrijk dat de aanwezige plassen niet uitdrogen op het moment dat er allerlei kuikens rondlopen, want dan hebben die niks te eten. Gelukkig is het gebied robuust genoeg om niet binnen de kortste keren ten onder te gaan aan allerlei roofvijanden. De grote aantallen vogels weten redelijk tegenweer te bieden aan eventuele belagers, en dat houdt de verliezen door predatie binnen de perken. Tot slot is het van groot belang dat we de ontwikkelin gen blijven volgen en er, daar waar nodig, op in spelen. Het is maar al te veel natuurliefhebbers overkomen dat ze zich opeens met schrik realiseer den dat er geen enkele veldleeuwerik meer zong of datje nooit meer een patrijs tegenkomt. In ieder geval is de Sint Laurense Weihoek weer volop met vogels bevolkt! Dhr. M. Jacobusse is hoofd ecologie en beheer bij Stichting Het Zeeuwse Landschap. Ing. J. W. Castelijns is onderzoeks medewerker bij Stichting Het Zeeuwse Landschap. Gijpskerke i Sint Le -^4 ■£:X' -V^v Middelburg! De Sint Laurense Weihoek. Wannes Castelijns Scholekster Chiel Jacobusse ZeeuwsLandschap 9

Zeeuws Landschap | 2007 | | pagina 9