^DQtfeoD Piilstaartvlinders zijn meestal fraai gekleurde, indrukwekkende, middelgrote tot grote nacht vlinders. Het gebeurt regelmatig dat ze per ongeluk in huis terecht komen en rondvliegen in de huiskamer; soms denken mensen dan met een vleermuis te maken te hebben. Veel soorten hebben een delta-achtige vorm en ziin pijlsnel. Sommige soorten kunnen stil in de lucht blijven hangen en zo met hun lange roltong nectar opzuigen uit een bloem. Sinds 2001 is er een stan- daardlijst voor alle Nederlandse nachtvlinders en heten piilstaartvlinders voortaan pijlstaarten. Ligusterpiilstaart Hannie Joziasse Inheemse soorten Van de vijftien in Zeeland waarge nomen soorten zijn er acht inheems. De pauwoogpijlstaart en de popu- lierenpijlstaart zijn zeer algemeen en kunnen overal in de provincie worden aangetroffen, afhankelijk van de aanwezigheid van wilgen en populieren. De lindepijlstaart komt verspreid over de provincie voor, maar is veel minder algemeen. Deze drie pijlstaarten behorend tot de subfamilie Smerinthinae hebben ten opzichte van de andere pijlstaarten een afwijkend uiterlijk: de vleugels staan vrij wijd en het achterlijf is iets naar boven gebogen. Merkwaardig is dat de Smerinthinae geen voed sel kunnen opnemen, ze teren op de reserves die de rupsen hebben aangelegd. De ligusterpijlstaart heeft in Nederland haar zwaartepunt van verspreiding in het zuidwesten, wat te maken heeft met het voorkomen van de wilde liguster in het kalkrijke duingebied. Deze vorstgevoelige struik komt in het kalkarme duinge bied in het noorden van ons land niet of nauwelijks voor. In het stedelijk gebied wordt de ligusterpijlstaart ook regelmatig gezien, wat komt door de aanplant van haagliguster. De dennenpijlstaart heeft in Zeeland populaties op de Kop van Schouwen en in Oost-Zeeuws-Vlaanderen. Het zijn de regio's waar omvang rijke dennenbossen te vinden zijn. Daarbuiten worden soms wel den nenpijlstaarten gezien in het stede lijk gebied, daar waar dennen zijn aangeplant. De glasvleugelpijlstaart is een van de weinige pijlstaarten die sterk achteruit gegaan is in Nederland. Op Walcheren komt al jaren een stevige populatie voor in de Manteling. De rupsen leven op wilde kamperfoelie. Kamperfoelie groeit ook veel op de Kop van Schouwen, maar van daar zijn nauwelijks waarnemingen bekend van de glasvleugelpijlstaart. Het milieu waarin de kamperfoelie groeit speelt daarbij waarschijnlijk een belangrijke rol. Langs de gehele Nederlandse kust komt het groot avondrood weinig voor en dat is ook in Zeeland het geval. Het groot avondrood lcornt wel overal voor in de provincie, maar wordt talrijker richting het oosten. Dat heeft waarschijnlijk te maken Nederlandse Wetenschappel i i ke inheems migrant Belangrijkste voedselplanten naam naam rups Lindepijlstaart Mimas tiliae X linde, iep Pauwoogpijlstaart Smerinthus ocellata X wilgen, appel, Populierenpijlstaart Laothoe populi X populieren, wilgen Windepijlstaart Agrius convolvuli X akkerwinde, haagwinde Doodshoofdvlinder Acherontia atropos X aardappel, nachtschade Ligusterpijlstaart Sphinx ligustri X liguster, es Dennenpijlstaart Sphinx pinastri X dennen Glasvleugelpijlstaart Hemaris fuciformis X kamperfoelie Kolibrievlinder Macroglossum stellatarum X walstro Wolfsmelkpijlstaart Hyles euphorbia X wolfsmelk Walstropijlstaart Hyles galli X wilgenroosje, walstro Gestreepte pijlstaart Hyles livornica X wilgenroosje, walstro Groot avondrood Deilephila elpenor X wilgenroosje Klein avondrood Deilephila porcellus X walstro Wingerdpijlstaart Hippotion celerio X druif, wilgenroosje ZeeuwsLandschap

Zeeuws Landschap | 2007 | | pagina 12