Het ritme van het getii. Vogels zoeken bü laag water hun voedsel op de slikken en platen; bii hoog water trekken ze naar de binnendiikse natuurgebieden en schorren. Rondom de Oosterschelde is zichtbaar hoe de Zeeuwen al eeuwenlang met de zee leven: restanten van verdronken dorpen, visserij, schelpdiercultuur, historische steden en schepen, inlagen en karrevelden. Maar misschien wel de grootste schat ligt onder water: in slik en zand, op dijkvoeten en in het water hebben honderden dier- en plantensoorten een plek gevonden. Qoor^Riü n a.,Ku.i Ier.. natuur op het land. Rüna Kuiler M. Vestiens en A. Friisinger Jan Karkdiik Al vijfjaar is de Oosterschelde het grootste Nationaal Park van Nederland. De titel Nationaal Park wekt uiteraard verwachtingen. Veel mensen denken bij 'Nationaal Park' aan grote buitenlandse parken als Yosemite, of aan de Hoge Veluwe. Dat de Oosterschelde 6 keer zo groot is als de Hoge Veluwe en -vooral onder water- unieke natuur herbergt, is vaak minder bekend. Van gevaarlijk water tot Nationaal Park Na de Watersnoodramp van 1953 zijn de Deltawerken versneld uit gevoerd. Al snel werd duidelijk dat de volledige afsluiting van de Oosterschelde een ecologisch en een economische ramp zou worden. Zonder het getij zouden immers de natuur én de mossel- en oester industrie ten dode opgeschreven zijn. Natuurliefhebbers en vis sers streden samen voor een open Oosterschelde. Het resultaat: de halfopen stormvloedkering, waardoor er elke dag nog steeds 800 miljoen kubieke meter zeewater in en uit stroomt. Om recht te doen aan de beslissing om deze -veel duurdere- kering aan te leggen, is een plan opgesteld om het gebied duurzaam te beheren en gebruiken. Uiteindelijk heeft dit geresulteerd in de benoeming tot Nationaal Park (zie kader pag. 18). Door het overleg in Nationaal Parkverband werken twintig organisaties in het Nationaal Park in goed overleg samen, ondanks soms verschillende belangen. Dat heeft bijvoorbeeld geleid tot grote aandacht voor het probleem van de zandhonger (zie kader). Daarmee is er niet gelijk een oplossing, maar het staat wél op de agenda. Genieten, leren en waarderen Voorlichting, educatie en natuur- gerichte recreatie zijn belangrijke doelstellingen van Nationale Parken. Immers, onbekend maakt onbemind. Daarom zijn er de afgelopen vijfjaar veel voorzieningen en (les)materiaal gemaakt, om de Oosterschelde beter te leren kennen. Dat begint natuur lijk bij het genieten van de ruimte, de wind, de vogels en het water. In samenwerking met vele partijen zijn voorzieningen als wandelroutes, informatiepanelen, uitkijkpunten en vogelkijkhutten gerealiseerd, en is er een groot aanbod van activiteiten. Speciaal opgeleide vrijwilligers 16 ZeeuwsLandschap

Zeeuws Landschap | 2007 | | pagina 16