Viif iaar Nationaal Park Oosterschelde WK- Rüna Kuiler leiden als Oosterscheldegidsen excursies en vaartochten. Het 'parelsnoer van voorzieningen' krijgt steeds meer gestalte. Motto bij alles is: trek er op uit, belééf de Oosterschelde! Speciaal voor het basisonderwijs is een leerlijn ontwikkeld, met voor elk leerjaar een Oosterschelde- lespak ket. Zo n lespakket maakt het voor docenten makkelijker om aandacht aan de Oosterschelde te besteden én tegelijkertijd hun onderwijs- leerdoelen te behalen. De meeste lespakketten zijn gemaakt om buiten aan de slag te gaan. Door middel van opdrachten en proefjes kunnen leerlingen zélf de Oosterschelde ontdekken. De leerlijn is ontwikkeld in samenwerking met de centra voor natuur- en milieueducatie rond de Oosterschelde. En heeft dit jaar het kwaliteitskeurmerk voor natuur- educatieproducten gekregen. Parelsnoer Wat van de plannen van vijfjaar geleden niet gelukt is. is het realiseren van een groot bezoekers centrum. Te duur. Inmiddels zijn ook de inzichten veranderd en krijgt de Oosterschelde een bezoekersvoor ziening die goed bij het gebied past: een parelsnoer van informatiepunten rondom het hele gebied. Bezoekers kunnen nu al op allerlei plaatsen rond de Oosterschelde informatiezuiltjes vinden met informatie over het park en over wat er op die plaats te zien en doen is. Er staan kleine exposities in de Plompe Toren en het dorpshuis van Kerkwerve. Bij veel horecage legenheden en campings liggen de brochures over het Nationaal Park. De schippers van Zeilvloot Zierikzee hebben een cursus gevolgd om hun gasten goed te kunnen informeren over het Nationaal Park. Dit jaar wordt aan dat 'parelsnoer' van informatievoorzieningen een mooie parel toegevoegd: het informatiepunt op Neeltje Jans. De entree van het Topshuis wordt namelijk omgevormd tot ruimte met informatie over het park. Maar de Oosterschelde kun je toch het beste buiten beleven. Daarom is deze binnenruimte maar één van de drie onderdelen van het informatiepunt. Vanuit het Topshuis leidt straks een doe-route naar de getijdenpoelen die aan de Oosterscheldekant bij de reservepijler liggen. Deze getijden- poelen zijn nu al te bezoeken, en straks is daar meer informatie te vinden over wat er onder water leeft. Ook komt er een constructie om een stukje 'onderwaterleven' even boven water te tillen en te bekijken. Naar verwachting wordt dit informatie punt in oktober geopend. Feest Om het vijfjarig jubileum te vieren, worden er allerlei extra activiteiten georganiseerd. Jutten en snorkelen voor kinderen, natuurtheater en natuurvaartochten. Wilt u nog meedoen met een van activiteiten die in het Nationaal Park worden georganiseerd? Kijk dan op www.npoosterschelde.nl of op de activiteitenkalender bij uw VVV. Mevr. Kuiler is coördinator Voorlichting en Educatie bij Nationaal Park Oosterschelde IVN Consulentschap Zeeland. 1 IraÉlÉi ■NPE A""' Oosterscheldegids geeft uitleg over het leven in de slikken. Zandhonger, is er toekomst voor de Oosterschelde? De hoeveelheid water die in- en uit de Oosterschelde stroomt, is door de aanleg van de Deltawerken verminderd. Het gevolg daarvan is het ontstaan van zandhonger: de geulen zijn te diep voor de hoeveelheid water die er door stroomt. De geulen willen ondieper worden. Dat gebeurt met zand uit de Oosterschelde zelf, aangezien er te wei nig zand door de kering heen komt. Het gevolg: platen en schorren worden lager en het gebied dat tussen eb en vloed droogvalt, neemt af. Dat heeft grote gevolgen voor bijvoorbeeld vogels: die hebben minder tijd om voedsel te zoeken bij laag water. Immers, bij vloed staan platen en slikken veel sneller weer onder water. Rijkswaterstaat onderzoekt wat er te doen is aan de zandhonger, maar het lijkt er op dat er geen oplossing is. Wel worden er maatregelen getroffen om het proces te vertragen, zoals plaatselijk aanvullen met zand op platen. Zeeuws Landschap 17

Zeeuws Landschap | 2007 | | pagina 17