In de herfst zijn er veel vruchten rijp. Maar wat zijn vruchten eigenlijk? Jullie kennen natuurlijk allemaal wel een appel. Een appel is een vrucht. Binnenin de vrucht zitten de pitten. Dat zijn de zaden van de plant, in dit geval van de appel- beem. Een vrucht is dus eigeniijk de verpakking, je zeu kunnen zeggen het deesje, waar de zaadjes inzitten. Uit de zaadjes ef pitjes kan een nieuwe plant ef beem greeien. Meidoorn Op de plek waar de pitjes ep de grend vallen, kan een nieuw plantje greeien. Maar het is neg beter als de nieuwe plant een eindje verder groeit dan precies onder de moeder plant! Daar heeft de natuur een slim trucje veer bedacht. Veel vruchten werden graag gegeten deer vegels. Of sems deer andere dieren zeals kenijntjes. Het vruchtvlees lusten dieren graag, maar de pit pee pen ze uit. Als de vegel ergens anders naar tee vliegt, ef het konijn ergens anders naar toe huppelt, en daar een peepje deet, kan ep die plek uit de pit een nieuwe plant greeien. Om ervoer te zergen dat vegels ef andere dieren de vruchten opeten, heeft de natuur weer een slim trucje. De meeste vruchten zien er namelijk lekker uit. Ze vallen ep deer hun kleur. Het lijkt net ef ze zeggen: "Zie je mij hangen? Eet mij ep, ik ben lekker!". Denk maar eens aan rezenbettels. Hun prachtig oranje ef rede kleur lekt vegels. En misschien heb je eek wel eens de vruchten van een duindeern gezien. Die struik greeit graag in de buurt van de duinen. De vruchtjes zijn knaleranje. Ze zijn gezend, omdat er veel vitamine C in zit. Oek deer mensen werden ze gege ten. Als jam, ef als sireep. Wij mensen eten wel meer seerten bessen. Maar als je in het bes ef ever straat leept, kijk dan wel uit met het eten van bessen. Sommige bessen zijn namelijk giftig! öuindee™ GroenI op rezenbottels Sleedoorn 20 ZeeuwsLandschap Braano

Zeeuws Landschap | 2007 | | pagina 20