Wierentuintie Oosterschelde Inrichtingsprojecten in West-Zeeuws-Vlaanderen Mart Karremans Elk kwartaal vindt er een bemonste ring plaats van de zeewieren in de voormalige buitendijkse oesterputten bij Yerseke in de Oosterschelde. Deze buitenputten hebben als getijdenpoel een rijke wiervegetatie die qua sa menstelling uniek is voor Nederland. Een uitgebreid verslag van de resultaten van de bemonstering is weergegeven in nummer 32 (17 maart 2007) van Gorteria. Op 1 augustus jongstleden was ons laatste bezoek (samen met Herre Stegenga) en we konden op die mooie zomerse dag genieten van het moois van de slikken. In het bijzonder de prachtige wierentuintjes die zich in het achterblijvende water van de plasjes laten zien. Dit beeld willen we de liefhebber van de Zeeuwse na tuur niet onthouden. De foto is in de bijlage meegezonden. Het roodwier Chondria coerulescens met zijn blauwgroene irisatie is hier op duidelijk te zien. Pas in september 2003 was de eerste waarneming aan de overkant van de Oosterschelde in de getijdenpoel van Gorishoek. Chondria coerulescens heeft zich nu ook verspreid gevestigd aan de zuid zijde van het Verdronken Land van Zuid-Beveland. Andere herkenbare soorten zijn de grote rode bladen van Grateloupia turuturu en een (groene) zeesla-soort, Ulva pertusa; beide zijn exotische introducties uit de noordelijke Stille Oceaan. Dit geeft aan dat het karakter van de algenve- getaties in de Oosterschelde blijvend veranderd is. Chondria coerulescens is tussen haakjes wel een Europese soort, maar met een zuidelijke ver spreiding - mogelijk reageert hij dus op veranderde omstandigheden (opwarming?). Gezien de slikken niet zonder vergun ning zijn te betreden, is het moeilijk voor de geïnteresseerde natuurlief hebber hiervan kennis te nemen. Maar door de afdruk van de foto in dit tijdschrift kunnen de lezers toch een indruk krijgen van de schoonheid van dit deel van de Oosterschelde. Ingezonden door Mart Karremans Afgelopen maanden, en ook nu nog, zijn en worden er in deze regio weer in een aantal bestaande en nieuwe natuurgebieden inrichtingsprojecten uitgevoerd om zo de mogelijkheden voor bijzondere natuurontwik kelingen te vergroten. De meeste inrichtingsplannen zijn opgesteld door de Werkgroep Natuurontwikke ling van de Provincie en worden in de praktijk uitgevoerd door de Dienst Landelijk Gebied. Zonder volledig te zijn gaat het onder andere om de volgende gebieden: In de Sophiapolder. gelegen langs de N58 tussen Oostburg en Sluis, is begonnen met de inrichting van deelgebied 2 van dit omvangrijke kreek-herstel-project. De oude, brede kreekloop komt hier, door afvoer van klei en zand naar elders, weer terug. Over enkele jaren zal waarschijnlijk met de inrichting van het laatste deel gebied, dat eindigt bij de Bakkersdam. begonnen worden. Uiteindelijk zal het nieuwe natuurgebied ruim 70 ha beslaan. Iets zuidelijker langs de N58, bij Draaibrug, ligt de Aardenburgse Havenpolder. De inrichting van het zuidelijke deel van deze lange smalle polder is bij het uitkomen van dit tijdschrift waarschijnlijk gestart. Ook hier is herstel van het oude, brede kreekprofiel een belangrijk uitgangs punt. Een deel van de vrijkomende grond wordt gebruikt voor het weer opnieuw aanleggen van de in het verleden afgegraven dijken aan de rand van deze polder. In dit nieuwe natuurgebied wordt plaatselijk, vooral in de omgeving van Aardenburg. struweel aangeplant. Hierdoor zal dit gebied op den duur ook aantrekkelijk worden voor boomkikkers. Kleinere inrichtingsprojecten, in de vorm van lokale maaiveldver lagingen of accentuering van een kreekloop, vonden plaats in De Reep, het Grote Gat, de Austerlitzpolder en in de Baarzandse Kreek. In de Baarzandse Kreek werd tevens langs de secundaire weg van de N58 een uitzichtspunt aangelegd. Vanaf hier heeft men een zeer fraai uitzicht over dit weidse kreekgebied, met op de achtergrond. 3 km verder, het silhouet van het karakteristieke dorp Groede; een Zeeuwsvlaams landschapsbeeld in optima forma. Ook in het erg vogelnjke natuurgebied De Blikken, gelegen tussen Groede en Oostburg, werden recreatieve maatregelen uitgevoerd. Hier is een flinke vogelobservatiehut vrij diep in het gebied geplaatst. Hierdoor kan men nu dicht bij de vogel-concentraties in het moeras-gedeelte van De Blikken komen. 24 ZeeuwsLandschap

Zeeuws Landschap | 2007 | | pagina 24