S 9 grauwe ganzen breidt de laatste jaren eveneens het aantal Canadese ganzen zich sterk uit. Een verdere toename van de aantallen overzome- rende ganzen in Zeeland (en elders in Nederland) kan betekenen dat ook andere beheermaatregelen in natuurgebieden toegepast zullen gaan worden. Dit blijft een continue punt van overleg, zowel op provinci aal als op landelijk niveau. Damherten komen vooral voor op Walcheren, in en nabij de Manteling, en op de Kop van Schouwen. Op Walcheren stammen ze af van een groepje parkdamher ten dat in 1944 is ontsnapt of losge laten van de buitenplaats Zeeduin. Op Schouwen heeft beginjaren negentig een particulier bij Renesse een aantal parkdieren losgelaten. Voor beide gebieden heeft het College van Gedeputeerde Staten in 2003 besloten dat er een vaste popu latie damherten gehandhaafd dient te worden, waarbij actief beheer noodzakelijk zal zijn om de omvang van de populatie te handhaven op een niveau dat in overeenstemming is met de draagkracht van het des betreffende duingebied. Het onder zoeksinstituut Alterra heeft bere kend dat die draagkracht in beide gebieden ver overschreden is. Dat levert schade en gevaar op. De regelmatige aanrijdingen met herten zijn hiervoor al genoemd. Op Walcheren vond vorig jaar zelfs in Middelburg een verkeersongeluk met een damhert plaats. Stichting Het Zeeuwse Landschap is als beheerder van het duingebied Oranjezon vooral betrokken bij de situatie op Walcheren. Oranjezon vormt een belangrijk deel van het kernleefgebied van de damherten. Aangezien het beheer van damher ten veel kennis van de regionale populatie, het diergedrag en het leefgebied vraagt, voeren we hier het populatiebeheer, inclusief afschot, zo veel mogelijk zelf uit. Hierbij wordt gestreefd naar het handhaven van een zo natuurlijk mogelijke populatie-opbouw wat betreft leeftijdsverdeling en aan tallen vrouwelijke en mannelijke dieren. Buiten de natuurgebieden wordt jaarlijks een aantal damher ten, vooral mannelijke, afgescho ten. Maar dat levert onvoldoende resultaat op. Om de gewenste omvang en samenstelling van de populatie te bereiken, is vorig jaar besloten dat ook afschot binnen het natuurgebied De Manteling, en dan vooral in Oranjezon, noodzakelijk is. Afschot in natuurgebieden die leeftijd 11+ 10+ 9+ 8+ 7+ deel uitmaken van de Natura2000- gebieden, dus waarvoor de Natuurbeschermingswet 1998 van kracht is, is niet toegestaan zonder een specifieke vergunning. Die ver gunning, die gebaseerd is op een uit gebreid ecologisch vooronderzoek, is eind 2007 door Gedeputeerde Staten verleend. Afgelopen maanden is de damhertenpopulatie op Walcheren terug gebracht tot een verantwoord Jacht- en afschot is vandaag de dag strak ingebed in een secuur uitgewerkte wet- en regelgeving. In het veld wordt op naleving van de regels toegezien door de politie, toezichthouders van de provincie en terreinbeheerders. Jagers die over de schreef gaan, krijgen te maken met fikse straffen zoals het intrek ken van de wapenvergunning. Dit zorgt ervoor dat jagers zich door gaans goed aan de regels houden. Stichting Het Zeeuwse Landschap opereert zelf ook binnen hetzelfde strakke kader van wet- en regelge ving. Wat de jacht betreft werken we vanzelfsprekend primair vanuit onze natuurdoelstellingen met nadruk kelijke aandacht voor maatschappe lijke belangen én dierenwelzijn. Gen-Jan Buth. rentmeester bij Stichting Het Zeeuwse Landschap. De natuurlijke draagkracht van de Manteling van Walcheren voor damherten is beperkt. De figuur geeft de gewenste omvang en opbouw van de populatie voor dit gebied weer. 10 ZeeuwsLandschap

Zeeuws Landschap | 2008 | | pagina 10