Daarbij wordt er ook gesproken met de Polder Walcheren, maar die is niet tot overname bereid. De duinen waren namelijk in de loop van de negentiende eeuw steeds meer gaan stuiven en de Polder voelde er niets voor om de verantwoordelijkheid voor de stuivende zandmassa's van het Rijk over te nemen. Pas op het einde van de negentiende eeuw heeft Domeinen uiteindelijk een goede bestemming gevonden. De gemeente Middelburg wil water gaan winnen in de duinen. Waterwinning in de duinen. De eerste ideeën voor waterwin ning in de Zeeuwse duinen date ren van omstreeks 1868. toen de Middelburgse aannemer Dirk Dronkers het plan opvatte om Middelburg en Vlissingen vanuit de duinen van Oranjezon van water te voorzien. Dit was een vooruit strevend plan, want op dat moment beschikten in Nederland alleen Amsterdam. Den Helder en een klein deel van Haarlem over waterleiding. Dronkers kreeg het duingebied zelfs voor 99 jaar in erfpacht. Voorwaarde was wel dat hij binnen driejaar zou beginnen en in twaalfjaar tijd het hele stuivende duin zou vastleggen. Dat was te hoog gegrepen en het idee van duinwaterwinning werd na enkele jaren weer losgelaten. Ruim 20 jaar later diende zich met de gemeente Middelburg een nieuwe kandidaat aan. Het begint in 1892 met de aanleg van een beperkt aantal putten ter plekke van het huidige pompstation Oranjezon. De water leiding in Middelburg heeft dan 363 aansluitingen. Tien jaar later (1903) zijn dat er al 2300. Het aantal aan sluitingen groeit snel en de capaciteit van de winning moet sterk worden uitgebreid. Dit leidt in de jaren twin tig van de vorige eeuw tot het graven van een nieuw waterleidingkanaal, waarvan het westelijk gedeelte ook nu nog aanwezig is. Het is het water- winningsbelang, dat in de duinen van Oranjezon de aanzet heeft gegeven tot het vastleggen van het duin. Waar Dirk Dronkers rond 1870 geen kans zag het stuivende duin te beteugelen, lukte dat de gemeente Middelburg wel. Tegelijk met het ontwerp voor de eerste waterputten, werden in 1892 ook plannen ontwikkeld voor het vastleggen van de stuifduinen door bosaanplant. Oase van rust. Anno 2008 zijn de duinen een oase van rust in een druk en dichtbe volkt land. Voor veel mensen zijn zij een plek om inspiratie op te doen. Tegelijkertijd zijn de duinen ook het leefgebied voor veel bijzondere planten en dieren. Er is reden om ons zorgen te maken over de toekomst van die bijzondere natuur. Stuivende duinen zijn vrijwel verdwenen en lage grondwaterstanden en verzuurde duinbodems onderstrepen dat wij de laatste eeuw niet altijd verantwoord met onze omgeving zijn omgegaan. De geschiedenis leert ons echter ook dat we mensen niet uit het duinland schap behoeven te bannen. Mensen hebben er altijd een rol gespeeld en ook hier is het landschap het resul taat van een interactie tussen natuur lijke processen en menselijk hande len. Dat is een inspirerende uitdaging voor de moderne duinbeheerder. Anton van Haperen is werkzaam bij Staatsbosbeheer in Zeeland en is daarnaast bezig met een proef schrift over de duinen van Zuidwest- Nederland Konijnenwarande: Konijnen in het duin, zoals afgebeeld in een zeventiende-eeuws handschrift. Enkele buitenplaatsen in de Manteling tussen Domburg en Oostkapelle.

Zeeuws Landschap | 2008 | | pagina 13