Kolonie grote sterns op de Hooge Platen in de monding van de Westerschelde. Saeftinghe, mooi als het is. 16 ZeeuwsLandschap ter wordt ingesteld, alleen maar die benauwde opdracht heeft. Wat écht nodig is, is een zoektocht naar natuurherstelprojecten waar ook andere maatschappelijke belangen aan gekoppeld zijn. Of die projecten al of niet met ont poldering gepaard gaan is dan van secundair belang. Laat ik een voorbeeld geven. In 2004 heeft Het Zeeuwse Landschap de kern voor het plan Waterdunen gelanceerd. In dit plan worden kustversterking, recreatie en aanleg van een zout. met de Westerschelde verbonden natuurgebied aan elkaar gekoppeld. Inmiddels is Waterdunen door een omvangrijke projectorganisatie onder leiding van opeenvolgende gedeputeerden tot een volwaardig en vernieuwend project uitgewerkt, waar op nationaal niveau met bewondering naar wordt gekeken. De maatschappelijke kosten- baten analyse die is uitgevoerd laat zien dat dit project een forse, en blijvende bijdrage zal leveren aan de economische vitaliteit van West-Zeeuws Vlaanderen: mini maal 140 extra arbeidsplaatsen en jaarlijks rond de 20 miljoen euro extra bestedingen in de streek. Voor de gemeente Sluis levert het plan bovendien jaarlijks een extra inkomstenpost van bijna een half miljoen euro op. Door de Zeeuwse natuurbeschermers is Waterdunen tijdens de besprekingen rond het al eerder genoemde Zeeuws akkoord naar voren geschoven als een deelproject voor het Westerschelde- natuurherstelprogramma. Is in alle redelijkheid vol te houden dat het integrale plan Waterdunen, inclusief de zoute natuur daarin, geen goed plan voor Zeeland is? Opwaardering Ook het meest aangevochten onderdeel van het natuurherstel- pakket, het ontpolderen van de Hertogin Hedwigepolder. direct grenzend aan Het Verdronken Land van Saeftinghe, kan met meer belangen verbonden worden dan natuurherstel alleen. Net als bij Waterdunen valt bij een gebiedsge richte benadering in Oost Zeeuws Vlaanderen veel winst te behalen. Aan de Vlaamse kant van de grens is de realisatie van een groot estu- arien natuurgebied dat aansluit op de Hedwigepolder in uitvoering. In plaats van alleen maar oog te hebben voor het verlies van land bouwgrond. is het dus ook mogelijk het positieve toekomstbeeld van een uitgestrekt grensoverschrijdend natuurgebied van internationale betekenis uit te werken. Zouden er

Zeeuws Landschap | 2008 | | pagina 16