geen ondernemers in de toeristische sector zijn die daaraan gekoppeld mogelijkheden zien? Een verblijf in eco-lodges met uitzicht op een estuarien natuurgebied van dui zenden hectares, vrij toegankelijke ontdekkingsroutes door het gebied en de archeologische ontsluiting van een verdronken dorp in het nog te ontwikkelen gebied. Dan zal de benaming "Verdronken Land" voor bezoekers een tastbare uitleg krijgen en zijn er allerlei mogelijkheden voor de toeristische en economische opwaardering van het gebied. Koppeling van belangen Dan het veiligheidsbelang. Keer op keer wordt in de discussie de Zeeuwse strijd tegen het water aangehaald, met alle emoties van dien. Zeeland moet zich terecht als geen andere provincie bekom meren om haar kustveiligheid. De Westerschelde blijft in dit opzicht een kwetsbaar gebied. De trechter- vorm van de Westerschelde leidt tot een hogere opstuwing van het vloedwater naarmate je dieper in het estuarium komt. Figuur 2 laat zien dat bij Vlissingen de gemiddelde hoogwaterstand ongeveer 2 m N.A.R is, maar bij de Nederlands- Vlaamse grens een meter hoger. Eerder werd in dit tijdschrift geschre ven over de mogelijkheid om door de aanleg van schorbuffers natuur ontwikkeling en kustveiligheid met elkaar te verbinden. Schorbuffers passen in de steeds nadrukkelijker onderschreven visie dat een verbre ding van de kustzone nodig is voor de lange termijn kustveiligheid. Zo zijn er ongetwijfeld nog meer opties voor meekoppeling van andere belangen met natuurherstel in de Westerschelde. Waar blijft het eerste goed doortimmerde plan voor een combinatie van natuurontwikkeling en zilte landbouw of aquacultuur langs de Westerschelde? Zeeland als etalage voor vernieu wende inrichting van de kustzone. Met de natuurherstelopgave liggen er nü kansen. Laat de creativiteit in Zeeland zich richten op plannen met een meervoudig belang. Met een breed draagvlak kunnen we dan de verlammende impasse van het moment achter ons laten. Manen Hemminga, directeur van Stichting Het Zeeuwse Landschap. Figuur 2: Opstuwing van het water in de Westerschelde en een deel van de Schelde bivloed: hoogwaterstanden in m boven N.A.P. Deltalandschap 2004.

Zeeuws Landschap | 2008 | | pagina 17