De winter is bijna vcerbij. Zóu jij in de dónkere, kóude wintermaanden sems liever ergens wenen waar jhet altijd zemer is? Zwaluwen deen dat! In de wintermaanden, ais bet bier kil en keud is, wenen ze in Afrika. In april óf mei kernen ze weer naar ens land. Qeverzwaluw De huiszwaluw lijkt wel eer beetje ep de boerenzwaluw. Maar de huiszwaluw beeft Snavel van zwaluw Boerenzwaluw op nest 18 ZeeuwsLandschap Klauwtje van Gierzwaluw Zwaluwen zijn echte wereldreizigers. Van Afrika naar ens land is een hele lange reis. Zwaluwen zijn wel een maand lang onderweg! Om te eten steppen ze niet, dat deen ze terwijl ze vliegen. Hun maaltje bestaat uit insecten, die ze al vliegend in de lucht vangen. Oek drinken deen ze vliegend. Ze scheren ever bet water en nemen iedere keer een slokje. De snavel van een zwaluw is geschikt om ep die manier te eten en te drinken, omdat de snavel erg breed en vrij greet is. Kijk maar eens naar bet plaatje! De boerenzwaluw is een bekend seert zwaluw. Als bij vliegt kun je goed te zien ef je met een boerenzwaluw te maken hebt. Hij beeft een sierlijke, snelle vlucht. Die maakt bij met z'n lange vleugels en z'n slanke lijf. Aan bet einde van z'n lijf zit een lange staart. Als je van een afstandje kijkt, lijkt bet ef de boerenzwaluw twee staarten beeft. Maar bet is er één. Dat noemen we een 'diep gevorkte' staart. De boerenzwaluw is meestal te vinden bij akkers ef weilanden rendem de boerderij. In schuren en stallen zeeken ze een plekje em een nest te beuwen. Het nest is een komvormig bakje. Dat maken zwaluwen van modder en sems wat strootjes. Het vrouwtje bekleedt de binnenkant met zachte veertjes. Het nest wordt vaak op een voorwerp en tegen een muur gemaakt. jtfn^e Boerenzwaluwen een minder lange staart, en de bovenkant van zijn lijf is niet donker blauw, zoals bij de boeren zwaluw, maar zwart. Waar denk je dat de buiszwaluw woont? Net als bij de boeren zwaluw verraad zijn naam bet antwoord! Gierzwaluw Andere soorten zwaluwen zijn bijvoorbeeld de oeverzwaluw, roodstaartzwaluw en retszwaluw. En heb je wel eens geboord van gierzwaluwen? Het vreemde is, dat de naam je in verwarring brengt. Want gierzwaluwen zijn geen familie van de zwaluwen. Ze zien er wel een beetje betzelfde uit. De gier zwaluw is een kam pioen vlieger. Hij leeft eigenlijk altijd in de lucht. Eten, drinken en slapen doet bij alle maal vliegend! Lopen, hippen of van de grond opvliegen kan bij niet eens. Hij kan zich wel vasthouden aan een rechte muur. Dat doet bij met zijn pootjes.

Zeeuws Landschap | 2008 | | pagina 18