Uit de landschapstuin Krabben, kreeften en garnalen Begin februari van dit jaar leek de winter al ver weg. De sneeuwklokjes bloeiden massaal onder de kastanjes en de torenvalk begon zijn balts boven kasteel Westhove. Het voor jaar is in aantocht. In deze periode is het zaak te bedenken wat we dit jaar in de verschillende akkertjes van de landschapstuin willen laten zien. Wat zaaien we in de akkertuin? Welke planten vervangen we in de boederijtuin? Welke planten gaan we in de buxusvakken laten zien? Een wensenlijstje is zo klaar en zaden snel besteld. Maar lukt het ook ont deze wensen te realiseren? Dat valt ieder jaar weer te bezien. Dat is van veel factoren afhankelijk. Voor 2007 had we ook een mooi plan, maar het weer hielp niet mee. Stond in het voorjaar het ene moment de akker- tuin blank van het overvloedige regenwater, het volgende moment wilde er niets kiemen omdat de grond te droog was en bleef. Ook kwam de gracht rondom de tuin deels droog te staan zodat het frisse groen dat zich wel liet zien gretig aftrek vond bij de passerende reeën en damherten uit de Manteling. Maar ja, dat soort tegenslagen hoort nu eenmaal bij een landschapstuin en het werkt creatief denken in de hand. Zo worden maïsplantjes al enige jaren ingepakt in kippengaas en worden tuinbonen gezaaid in pvc-kokertjes. Ook worden jonge planten beschermd door er om de paar dagen wat fijn geknipte boe renworntkruid over te strooien. We houden pompoenplanten achter de hand voor opvulling, evenals groen bemesters, zoals phacelia, bladra- menas en mosterd. We hopen dat de weergoden ons dit jaar goedgezind zijn en er een fraaie landschapstuin met unieke planten tot ontwikkeling zal komen. Erik Speksnijder De zoektocht naar geschikt tentoon stellingsmateriaal was inspirerend. Telkens stuitten we op interessant materiaal, maar we moesten keuzes maken. In het museum is de per manente expositie blijven bestaan. Een deel van deze expositie heeft tijdelijk moeten wijken voor de nieuwe wisselexpositie. Krabben, kreeften en garnalen is vanaf 19 april te bezichtigen. In het vorige nummer stond al een aankondiging van de nieuwe wisseltentoonstelling die dit jaar in het museum zal worden ingericht, een expositie over krabben, kreeften en garnalen in Zeeland. Op papier is het ontwerp voor de tentoonstelling klaar, de verdere ontwikkeling vindt plaats in het museum. Medewerkers van Terra Maris zijn bezig materiaal te verzamelen, zoals antieke boeken. fossielen, onderwaterbeelden, films, scheepsmodellen en niet in de laat ste plaats, de hoofdrolspelers zelf! Er is een tweetal aquaria met levende krabben en garnalen opgesteld, zodat de diversiteit van soorten in de Zeeuwse wateren tot leven komt. Daarnaast zijn er ook opgezette dieren te bewonderen. Via bruikleen is materiaal uit andere collecties beschikbaar gesteld. Zeeuws Landschap 23

Zeeuws Landschap | 2008 | | pagina 23