Landschap-plan De Elderschans De Groene Peiler, online natuur- en milieupanel Het in West Zeeuws Vlaanderen gelegen Aardenburg is wat betreft natuur- en landschapswaarden voor al bekend vanwege zijn stadswallen van verschillende ouderdom. Minder bekend is dat net buiten Aardenburg de enige resterende buitenplaats van Zeeuws-Vlaanderen ligt, genaamd De Elderschans. Deze buitenplaats heeft een bijzondere historie. In de achttiende eeuw is de buitenplaats gesticht op de voormalige militaire versterking De Elderschans. Deze schans was op haar beurt aangelegd op het kruispunt van de wegen van Sluis naar Aardenburg en Brugge. Dat gebeurde tussen 1604 en 1608 door Staatse troepen onder leiding van prins Maurits. In 1684 werd de schans geslecht, de wallen afgegra ven en de grachten gedempt. Echter, nog steeds is het grondplan van de fortificatie goed herkenbaar en heeft De Elderschans een verhoogde lig ging in het landschap. Met de omvorming tot buitenplaats kreeg De Elderschans een parkbos en werden de grachten weer uitge graven. In 1885 bouwde men het huidige buitenhuis en kreeg het park een landschapsstijl aangemeten. In de jaren na de Tweede Wereldoorlog heeft de gemeente Aardenburg het landgoed, inclusief het herenhuis, aangekocht. In 1986 is het buitenhuis gekocht door een particulier. Het park is nog steeds grotendeels eigen dom van de huidige gemeente Sluis, waarvan Aardenburg deel uitmaakt. Het park kent al jaren achterstallig onderhoud en verloor daardoor een deel van haar allure. De oorspron kelijke opzet is niet goed herkenbaar meer. De vijverpartijen zijn aan het verlanden en eeuwenoude eiken komen in de verdrukking door beu kenopslag. De oorspronkelijk open delen in het park verdwijnen door bosopslag en de zichtlijnen naar het huis toe zijn dichtgegroeid. Eind 2007 heeft gemeente Sluis een adviesbureau opdracht gegeven om een herstelplan voor De Elderschans uit te werken. Dit mede op verzoek van bewoners van Aardenburg, die zich zorgen maken over de situatie van de vrij toegankelijke buitenplaats. Stichting Het Zeeuws Landschap, beheerder van een groot deel van de wallen van Aardenburg, gaat de helft van de planuitwerking van De Elderschans betalen en maakt deel uit van de begeleidings groep van het herstelplan. Zodra de planuitwerking wat verder is gevorderd, zullen de voorstellen in bredere kring besproken worden. Onder andere met de stadsraad en natuurvereniging 't Duumpje. Daarna kan met de uitvoering van het herstelplan in dit bijzondere en nog steeds fraaie landgoed begon nen worden. Gert-Jan Buth De Zeeuwse Milieu Federatie (ZMF) gaat peilen welke kansen en bedreigingen inwoners van Zeeland zien op het gebied van duurzaamheid en leefbaarheid. Ieder die zijn of haar stem wil laten horen kan zich daarvoor aanmelden. De Groene Peiler is een initiatief van de provinciale milieufederaties. De ZMF zal circa vier keer per jaar vragen voorleggen aan de leden van de 'Groene Peiler'. Die vragen kunnen varieren van klimaat- neutrale en duurzame ontwikkeling tot concrete bouwplannen en de inrichting van het landschap. Het beantwoorden van de vragen kost ongeveer tien minuten tijd. Met de uitslag van de Groene Peiler wil de ZMF besluitvorming beïn vloeden en de keuze voor een duurzame ontwikkeling in de provincie stimuleren. Voor meer informatie: www.degroenepeiler.nl. ZMF: 0113-230075 of infofezmf.nl ZeeuwsLandschap 25 duw. Het oranje gekleurde mannetje benadert tijdens zijn patrouille- vluchten alles wat op een soort- genote lijkt, zelfs bruine, afgevallen blaadjes. Ineke Koopnians. De Vlinder stichting. De Vlinderstichting zet zich in voor het behoud van bedreigde soorten onder de vlinders en libellen.

Zeeuws Landschap | 2008 | | pagina 25