I yi - f M Vermoedelijk door intensivering van de landbouwziin kieviten uit sommige weidevogel- gebieden totaal verdwenen. intensivering eigenlijk in? Het is een optelsom van allerlei ontwikkelingen die elk afzonderlijk en in combinatie met elkaar de weidevogels fataal geworden zijn. Ontwatering en egalisatie Weiland, en zeker hooiland werd vroeger dikwijls gesitueerd op plaatsen waar akkerbouw niet mogelijk was. Akkerbouw was. zeker in Zeeland, veel lucratiever en de grote weidegebieden waren laaggelegen, hollebollig en dikwijls min of meer zilt door brak veen in de ondergrond. Het waren de oude eilandkernen, zoals het Prunjegebied op Schouwen en de Poel op Zuid- Beveland, waar grote grasland complexen duizenden weidevogels herbergden. Het oorspronkelijk karakter van een deel van die gebie den ging verloren door calamiteiten: het Platte van Walcheren door de inundatie in de Tweede Wereldoorlog (1944), het Prunjegebied door de Watersnoodramp in 1953. Na deze rampen werd het land heringericht en daarbij veel grasland omgezet in akker. Het geaccidenteerde landschap werd geëgaliseerd en de polderwaterafvoer (althans uit landbouwkundig oogpunt) sterk verbeterd. Ook de schaalvergroting begon een rol te spelen: de gemid delde kavelgrootte nam aanzienlijk toe. Veel natuurwaarden gingen verloren, maar het verlies was nog beperkt in vergelijking met wat bij latere ruilverkavelingen optrad. In die gebieden waar de oudste her inrichtingprojecten plaatsvonden deed zich binnen een halve eeuw opnieuw de noodzaak tot aanpas sing gevoelen. Nu echter werd -in lijn met de tijdgeest- op grote schaal natuurherstel gerealiseerd. Natuurontwikkelingprojecten als Plan Tureluur aan de Schouwse zuidkust en het graslandreservaat in Sint Laurens weihoek op Walcheren, brachten op bescheiden schaal de oude rijkdommen terug. Bij latere ruilverkavelingen wer den reservaten uitgespaard, waar het oorspronkelijke landschap zo goed mogelijk intact gelaten werd. Die reservaten werden groter van omvang en beter ingericht, naarmate in de loop van de tijd het belang van natuur en landschap maatschap pelijk meer gewicht kreeg. Zo werd bij de ruilverkaveling van de Yerseke Moer (één van de laatste) bijna de helft gevrijwaard van inrichtings werken. Bemesting en bestrijdingsmiddelen Los van de grootschalige verande ringsprocessen in het landschap van het platteland vonden er ook andere ingrijpende veranderingen plaats. De productie werd opgevoerd door het grootschalig gebruik van kunst mest en allerlei kruiden -soms ook insectenlarven- werden aangepakt met bestrijdingsmiddelen. De geva rieerde begroeiing van het weiland veranderde in een monocultuur van eiwitrijke grassen en ongewervelde weidebewoners legden op grote schaal het loodje. De boer kon steeds meer dieren op een hectare weiland onderbrengen en dat liep zo hoog op dat in boerenland het grootste deel van alle weidevogelnesten vertrapt werd eer er kuikens geboren konden worden. In hooiland werden nesten uitgemaaid of kuikens gingen ver loren tijdens het maaien, als gevolg van het sterk vervroegde maaitijd- stip. Juist deze oorzaken hebben ook de minder kritische -ooit uiterst tal rijke- weidevogels als kievit, grutto en scholekster in de problemen gebracht. Een secundaire weidevogel als de patrijs is aan de vervroegde maaidata vrijwel ten onder gegaan. Verstedelijking en infrastructuur Het platteland is sterk versnipperd geraakt. Weidegebieden worden doorsneden door wegen en op veel plaatsen rukt de stedelijke bebou wing op. De verhezen zijn vaak gro ter dan je op basis van de gekrom pen oppervlakte zou verwachten. Wegen en andere infrastructurele werken leiden tot verstoring van de omgeving. Weidevogels reage ren door deze obstakels te mijden. Weidevogels die wel blijven worden vaker verstoord en staan daardoor meer bloot aan predatie door roofvij- anden. Inkrimping van een gebied betekent altijd dat de totale weide vogelpopulatie daalt. Weidevogels kunnen zich handhaven doordat ze zich gezamenlijk verdedigen tegen kraaien, meeuwen en andere roofvij- anden. Het aantal weidevogels kan in een gebied te klein worden om zich effectief tegen vijanden te verde digen. Een weidevogelgebied wordt dan als het ware opgerold. Predatie Predatie is voor veel natuurbe schermers een heet hangijzer. Als beschermde vogels elkaar onderling naar het leven staan kontje in een moeilijk parket. Weliswaar is eten en gegeten worden een ijzeren natuur wet, maar het valt menig natuurbe heerder zwaar om werkeloos toe te zien hoe bijvoorbeeld een groep hon gerige meeuwen dag in dag uit een gebied bezoekt en er met weidevogel- kuikens vandoor gaat. Dat kan -alle ZeeuwsLandschap

Zeeuws Landschap | 2008 | | pagina 6