Duingebruik door de eeuwen heen D.oor^Ant.oruv.g ruH.a P.enen SÉWIS "Deze duinen ziin natuurgebied, zij beschermen het land tegen de zee." Met die tekst vatten de bordjes van het Waterschap Zeeuwse Eilanden kort en bondig samen hoe wii anno 2008 tegen de duinen aankijken. Historisch gezien valt op dat beeld wel wat af te dingen. Natuurgebieden kennen we nog maar honderd jaar en de interesse van waterschappen voor de duinen als zeewering is ook pas laat in de negentiende eeuw ontstaan. Dat betekent niet dat in de eeuwen daarvoor mensen geen belangstelling voor de duinen hadden. In tegendeel zelfs. In dit artikel gaan we in op de geschiedenis van de mens in de duinen en de wijze waarop hij de duinen in de loop der eeuwen heeft gebruikt. J lilfeÉil! dateren van rond 1300, maar pas in het midden van de vijftiende eeuw zijn er in de schriftelijke bronnen duidelijke aanwijzingen voor het bestaan van konijnenwaranden in de duinen van Walcheren en Schouwen. Konijnen waren niet alleen interes sant om het vlees, maar vooral ook om hun vacht. Bont was in de middeleeuwen een belangrijk product. Het was toen de grondstof voor allerlei kleding en werd ook gebruikt voor dekens en stoffering van meubels. Vooral adellijke hoven waren echte grootverbruikers. Aanvankelijk kwam veel van dit bont uit Oost- en Noord Europa. In de middeleeuwen zijn miljoenen huiden van eekhoorns, vossen, marters en andere wilde dieren in West-Europa ingevoerd. Dit leidde tot een achteruitgang van de wilde pelsdieren, waardoor de bontaanvoer op het einde van de vijftiende eeuw terugliep. Het duinkonijn werd toen een interessant alternatief. We zien dit ook terug in de ontwikkeling van de waranden. Aanvankelijk worden kleine aantallen konijnen gefokt in afgepaalde ruimten. Later leven de konijnen vrij in het duin, maar vindt de vangst nog plaats in opdracht van het feodale gezag. In de loop van de zestiende eeuw wordt het 'warandebedrijf' echter steeds ver der geprofessionaliseerd en worden de duinen opgedeeld in 'partijen', die voor veel geld worden verpacht aan zogenaamde duinmeiers. Deze maken van het vangen van konijnen hun vak. Zij hebben speciale grond boren, waarmee ze kunstmatige holen maken, waardoor het hele duin goed met konijnen kan worden bevolkt. Ook voeren ze in de winter de konijnen bij met hooi en wilgen- takken. De economische betekenis van het konijn en de waranden komt ook tot uiting in de pachtprijzen die voor het duin betaald werden. In de jaren 1630-1650 brachten de duinen van het huidige Oranjezon en de duinen van Schouwen jaarlijks elk 1000-1200 gulden per jaar op. Een voor die tijd zeer aanzienlijke som. Vaak wordt gedacht dat vóór de achttiende eeuw mensen geen belangstelling voor het duin had den. Dat is onjuist maar men keek toen wel anders naar het duin dan ZeeuwsLandschap 11 Panorama Westerse Laagte: Stuivend duin in de Meeuwenduinen op Schouwen. Op deze panoramafoto ziin de resten van oude vegetatie lagen te zien. De onderste dateert, getuige een groot aantal scherven, uit de Middeleeuwen. De boven ste laag is waarschijnlijk jonger. Hier werden geen scherven gevonden. Konijnen als economische factor In de Middeleeuwen hadden de duinen een wild en woest karakter. Bomen en struiken kwamen er weinig voor en grazige valleien en stuivende gedeelten overheersten. De duinen waren toen eigendom van de graven van Holland en Zeeland. Dat had niet alleen te maken met het onherbergzame karakter van deze gebieden. De duinen hadden ook economische betekenis en die hing samen met de aanwezigheid van grote aantallen konijnen. Konijnen komen van oorsprong uit Zuid-Europa en zijn in de middel eeuwen in onze streken ingevoerd. Aanvankelijk werden zij gehouden in kleine, afgepaalde konijnenbergen bij kastelen en kloosters. Al vrij snel ging men er echter toe over de konij nen vrij te laten in grotere gebieden met een droge zandige bodem, zogenaamde konijnenwaranden. Met name de duinen bleken een zeer geschikt leefgebied en zij hebben dan ook eeuwenlang de functie van konij nenwarande gehad. De eerste ver meldingen van konijnen in Zeeland

Zeeuws Landschap | 2008 | | pagina 11