Landschap in 't kort Met u in gesprek over 'een gezonde Westerschelde' Oranje vlinders in Zeeland Met enige regelmaat krijgen wij reacties of vragen van onze dona teurs. die te maken hebben met wat er in onze terreinen gebeurt of met de standpunten die we innemen. Zeker waar het om discutabele thema's gaat. zoals ontpoldering ofjacht, lopen de gemoederen soms hoog op. Al sinds jaar en dag informeert Stichting Het Zeeuwse Landschap haar achterban via het tijdschrift en. waar het de achtergrondinformatie over de terreinen betreft, via de website, folders, informatiepanelen en bezoekerscentra. Dat zijn allemaal, in hun huidige vorm, vrij eenzijdige media. En natuurlijk, in deze tijd van internet en e-mail is een reactie zo verstuurd, maar wanneer je werkelijk eens met elkaar van gedachten wilt wisselen is een echt gesprek een beter middel. Dat willen we graag: met u in gesprek gaan over dat wat u en ons bezighoudt. En laten we de koe dan maar bij de hoorns vatten en begin nen met het meest heikele onderwerp dat de Zeeuwen in zijn greep houdt: hoe kunnen we er voor zorgen dat de natuurwaarden van de Westerschelde worden hersteld? Het zal u niet ontgaan zijn dat Het Zeeuwse Landschap daar een duidelijke mening over heeft. Daar is, zowel in dit tijdschrift als in de regionale pers, al vaak over ge schreven. Elders in dit nummer licht Marten Hemminga dat stand punt nog eens toe en plaatst hij de wens tot natuurherstel in een breder perspectief. Daar willen we graag met u over verder praten. Bij deze nodigen wij u graag uit voor de eerste donateursavond, die gehouden zal worden op dinsdag 3 juni 2008. van 19.30 tot 22.00 uur. Plaats: grote zaal van het kantoor van Het Zeeuwse Landschap, Brugstraat 51 in Wilhelminadorp. Na een inleiding door Marten Hemminga, getiteld 'Een gezonde Westerschelde', is er alle gelegenheid voor vragen en discussie. Vanwege de beperkte capaciteit van de zaal is het noodzakelijk dat u zich vooraf aanmeldt via info@hetzeeuwselandschap.nl of telefoonnummer 0113-569110. De avond is gratis en alleen toegan kelijk voor donateurs, op vertoning van de donateurpas 2008. 25 jaar geleden is De Vlinderstichting opgericht en dat wordt gevierd! Het jubileum jaar 2008 staat bol van activiteiten en feestelijk heden, zoals een jubileumboek, een vlinderwandelweekend en een waarnemersdag. Voor een actueel over zicht van de activiteiten kunt u terecht op www.vlinderstichting.nl. Contact: infoQvlinderstichting. nl. 1e^>,o0r v"nCe/i •25 V3' Vlinderstichting 24 ZeeuwsLandschap Dagvlinders behoren tot de meest kwetsbare diergroepen van Neder land. Ze stellen vaak zeer specifieke eisen aan hun omgeving. Ze zijn indicatoren voor de gebieden waarin ze voorkomen: als vlinders verdwijnen komen andere soorten in de knel. Wie veel soorten vlinders te zien wil krijgen, moet in verschillende hoeken van Nederland zoeken. Zeeland is een vlinderrijke provincie. Men vindt er distelvlinders, witjes, atalanta's, bonte zandoogjes en soms zelfs de schitterende koninginnepage! De boswachterij Westerschouwen, de Schelphoek en de duinen bij Oranjezon herbergen tal van soorten. Een bijzondere soort die in Zeeland voorkomt, is de oranje luzernevlinder. Deze weinig voorkomende trekvlin- der arriveert in juni, nakomelingen vliegen van augustus tot eind oktober. De naam van deze soort is verbonden aan de waardplant: luzerne (Medicago sativa). Op Noord- Beveland verbouwt men veel luzerne en daar komen in goede jaren dan ook veel oranje luzemevlinders voor. De groene rups overwintert in Zuid- Europa. omdat de winters in het noorden te koud zijn. In het voorjaar trekken de oranje luzemevlinders (veelal afzonderlijk of in kleine groepjes) langs kanalen, rivieren, dijken of de kustlijn naar het noorden. Daarom is de trefkans op de Zeeuwse schorren hoog. Het jaar 2000 was een topjaar. Er zijn in Nederland 1682 oranje luzemevlinders waargenomen, waarvan 439 in Zeeland. Het oranjetipje is een typische voor jaarsbode. Ze is te vinden op grasland en bosranden. Zo ook in de duinen van Oranjezon, op plaatsen waar zand plaats maakt voor struiken en bomen. Het mannetje is te herkennen aan zijn feloranje vleugelpunten. Het vrouwtje heeft ze niet, waardoor ze in de vlucht erg op koolwitjes lijkt. Tijdens het urenlang patrouilleren op hun vaste route langs het voor- jaarsbos. vergist het mannetje zich wel eens. Zoekend naar soortgenotes achtervolgt hij soms per ongeluk een witje. Gelukkig ziet hij zijn fout in voordat het tot echte avances komt en vervolgt zijn zoektocht. Wie gaat vlinderen in Zeeland zal het oranje zandoogje niet over het hoofd zien. Deze standvlinder komt vooral voor in Drenthe en Zeeland. Ze vliegt in één generatie (halfjuli tot half augustus), in de buurt van ruige, kruidenrijke plaatsen, in de halfscha-

Zeeuws Landschap | 2008 | | pagina 24