Drooggevallen water winningskanaal met volop bloeiende wilgenroosjes. water in de grond vast te houden liet het waterbedrijf steeds meer bos aanplanten. "Er zaten veel konijnen in het gebied", vertelt de boswachter, "we waren gedoemd om intensief op konijnen te jagen om de vraat aan jonge boompjes tegen te gaan. Er was veel wild, naast konijnen ook veel fazanten en duiven. We hadden daarom last van stroperij en kerstbomendiefstal in de winter. Ik moest er 's nachts nogal 's uit om stropers en dieven op heterdaad te betrappen." Een combinatie van vijfjachthouders heeft de konijnenstand in het gebied in samenwerking met de boswachter en de jachtopziener beheersbaar gehouden. Nu is de konijnenstand in het gebied door myxomatose en VHR, een virusziekte, achteruit gegaan. 'Natuur herstelt zich niet van zelf' In de dertig jaar van zijn boswach terschap heeft Blaauwendraat heel wat veranderingen in het gebied van nabij meegemaakt. Behalve de 145 bronnen is het gebied altijd voor recreanten toegankelijk geweest. De boswachter is als BOA (Bijzondere Opsporing Ambtenaar) bevoegd om proces-verbaal op te maken tegen overtreders van de wet. "De recreatiedruk is hier enorm toegenomen. De bossen zijn toegankelijk voor het publiek tussen zonsopgang en zonsonder gang. Dat is om onrust tegen te gaan. Hondenbezitters begrijpen soms niet dat hun hond eenden jongen kan verjagen, die tegen zonsondergang juist hun voedsel moeten zoeken. Ook de vossen zijn over heel Zeeuws Vlaanderen uitgezwermd en veijagen de eenden van het nest, bedreigen de konijnen stand en het vogelbroed. De gewone burger weet vaak niet. dat de wild- schadevergoeding aan de boeren hoog kan oplopen. Daarom is naar mijn mening jachtbeheer ook nodig, dan streef je een natuurlijk even wicht na. Ik weet uit de praktijk dat de natuur zich niet van zelf herstelt!" gewerkt in productiebossen. Ook in het waterwingebied van Sint Jansteen. Hij vindt dat de productie van hout in deze bossen behou den moet blijven. "We hebben in Nederland behoefte aan hout. Als wij dat niet meer zelf produceren omdat we alleen natuurbossen willen ontwikkelen, dan moeten we dat hout uit Polen of uit de tropische wouden halen. Met alle gevolgen die dat heeft voor de natuur in die landen. Houtwinning is juist een mooi goed. Aan het begin van de 19de eeuw plantte men hier dennen bomen voor de mijnindustrie. Nu staan er vooral loofbomen, zoals het hoort. Er staat één oude zomereik in het bos. Dat is mijn lievelingsboom. De boom is zo'n 150 jaar oud en staat prachtig met zijn takken in balans op een open plek in het ter rein. Dat dwingt respect af. Ik praat niet met bomen, hoordie oude boom is gewoon mooi en imposant." Gees R. Gmelich Meijling - van Hemen is schrijver en eindredacteur van dit tijdschrift. 12 ZeeuwsLandschap Houtboer In zijn diepste wezen voelt Gerrit Blaauwendraat zich een houtboer. Als boswachter heeft hij altijd St Jansteen

Zeeuws Landschap | 2008 | | pagina 12