Plattelandnatuur in oude glorie Rond de oude Hoeve Van der Meulen komt de biina verdwenen natuur van het platteland weer tot leven. De oude boerderij wordt gerestaureerd, de bakkeet aangepakt en de kapschuur herbouwd. In de boomgaard worden bijzondere hoogstambomen gekoesterd en op de akkertjes worden weer ouderwetse gewassen geteeld. Donateurs van Het Zeeuwse Landschap kunnen in de nazomer een kijkje komen nemen tijdens een open dag. Ten zuidwesten van 's-Heer Abtskerke, midden in de Poel komt het paradepaardje van Zeeuwse boerenlandnatuur. Kleinschalige akkertjes, intieme, door meidoorns omzoomde weilanden en een heel oude hoogstamboomgaard staan garant voor een rijke variatie aan planten en dieren. Ook de oude Hoeve Van der Meulen met zijn bijgebouwen draagt daaraan bij. Er wordt hard aan gewerkt om hier de bijna verdwenen natuur van het platteland in al zijn glorie te laten voortbestaan of te herstellen. Maar dat gaat niet zomaar. Het is een kwestie van vallen en opstaan 0111 ons ideaal te bereiken en soms kom je er niet onderuit 0111 compromissen te sluiten. Ouderwetse fruitrassen Neem nou de boomgaard. Daar staan oude peren, appels, pruimen en notenbomen: soms zo oud dat niemand tot nu toe weet te vertellen tot welk ras bepaalde appels of peren behoren. Prachtige hoogstambomen zijn het en rond de boomgaard groei en de dikste -dus oudste- knotbomen die in heel Zeeland te vinden zijn. Alle reden dus om die boomgaard zorgvuldig te beheren volgens het aloude patroon. Ja maarhö even. Hoe moet het dan met de ransuilen die al sinds jaar en dag hun jongen grootbren gen in een dicht bramenstruweel dat zich rond een paar prachtige oude hoogstammen gevestigd heeft? Jarenlang is de boomgaard met rust gelaten -verwaarloosd volgens boerenbegrip-, maar daarin schuilt nou juist voor een deel de geweldige natuurrijkdom. De dooie takken in de hoogstammen zijn erg in trek bij groene en bonte spechten en boomkruipers en geregeld kiezen De hoogstamboomgaard is riik aan typische boerenerfvogelties, zoals spotvogel en grauwe vliegenvanger. Zeeuws Landschap

Zeeuws Landschap | 2008 | | pagina 13