is er besloten het huis te restaureren en de muurplanten zijn met alle voor zichtigheid verzameld en krijgen een nieuw plekje. Ook de schilderachtige bakkeet wordt aangepakt en de kapschuur is, nadat ie bij stormweer was ingestort, herbouwd. Leeuweriken Op de akkers is het allemaal veel makkelijker. Hoewel een deel ver pacht is als gewone landbouwgrond is er ook een flinke oppervlakte waar natuur als enige doelstelling geldt. Daar is een aantal kleine akkertjes aangelegd, waarop ouderwetse gewassen als spelt en vlas verbouwd worden. Niet als nostalgisch gebaar, maar omdat die vrijwel verdwenen teelten hun eigen specifieke levens gemeenschap hebben. Dankzij gebruik van ongeschoond zaaizaad zitten we met de akkerflora al behoorlijk op stoom. Klaprozen en korenbloemen, akkerogentroost en naaldenkervel; ze hebben allemaal al een eigen plekje veroverd. En in hun kielzog volgen de vogels. Om het de vogels extra naar de zin te maken is een deel van de oogst van vorigjaar op de akker achter gelaten. Vlas, gerst en haver zijn de hele winter door blijven staan en dat werd voor de vogels aantrekkelijker, naarmate de winterse voedselschaarste in de loop van het seizoen nijpender werd. Tot begin november was er geen sprake van opvallende vogelrijkdom of bijzondere soorten. Maar daarna ging het voortdurend bergopwaarts. Graspiepers, rietgorzen en kneutjes ontdekten de voedselrijkdom en voor dat op de kalender de winter begon was daar de eerste groep veldleeuwe riken. Ze zijn er nu voortdurend en de verwachtingen voor het komende broedseizoen zijn hoog gespannen. Je durft het bijna niet te hopen, maar het zou zomaar kunnen dat -najaren- lange afwezigheid- de veldleeuwerik ineens weer jubelend boven de akkers hangt. Of dat uit het graanveld weer het ritmische kwik-me-dit van de kwartel opklinkt. Laten we daar maar niet al te hard op rekenen, want ook hier zal herstel van de natuur waarde ongetwijfeld zijn tijd vergen. Weiden, hagen en drink putten Noordwestelijk van de boerderij liggen mooie weilanden. Die zien er uit, zoals tot aan de ruilverkaveling in de zestiger en zeventigerjaren de meeste weiden in de omgeving er uit zagen, Omzoomd door meidoorns, hondsrozen en koebraamstruwelen en voorzien van prachtige drinkputten met kristalhelder water. De om geving waar stekelbaarsjes en groene kikkers zich thuis voelen en waar grasmussen, kneutjes en groenlingen hun nestje in het doornstruweel ver bergen. Geen weidevogels: daarvoor is het landschap veel te besloten. Nou ja, een enkele kievit dan. maar dat is niks in vergelijking met gebieden als de Yerseke Moer, of het nabijgelegen ganzenreservaat van Sinoutskerke. Dit is het landschap van de kleine dingen, waar geen massa's weide vogels of horden overwinterende ganzen verblijven. Het is het land schap waar altijd het geschetter van de winterkoning klinkt en waar geregeld een flitsend snelle sperwer om de hoek schiet. Altijd iets te beleven. Wandelen Het reservaat Hoeve Van der Meulen is er niet vanzelf gekomen. Het natuurbeleid van de overheid voorziet niet in het veiligstellen van dit type natuur. Daar zal vast wel verande ring in komen, want het is juist de aloude plattelandnatuur die voor een substantieel gedeelte op allerlei rode lijsten prijkt. Alle reden dus om er iets aan te doen. Het Zeeuwse Landschap heeft niet lijdelijk afge wacht op nieuwe beleidsvoornemens. Dankzij inzet van gelden van bijvoorbeeld de nationale postcode loterij en van diverse sponsors konden we hier deels een eigen ambitie realiseren. Ook de steun van onze achterban was daarbij onmisbaar. We doen natuurlijk ook graag iets terug. Er komen volop wandelmogelijkheden op Hoeve Van der Meulen en daar wordt hard aan gewerkt. Nu al is een route door de weilanden opengesteld, maar zodra de zomer aanbreekt hopen we nog veel meer mogelijkheden te bieden. Dat wordt ingeluid met een open dag in de nazomer waarop iedereen welkom is. Meer daarover in het volgende nummer van het Zeeuwse Landschap. Chiel Jacobusse. hoofd ecologie en beheer bij Stichting Het Zeeuwse Landschap 1 Ook de steenuil broedt in de hoogstamboomgaard. De restauratie van het woonhuis van de Hoeve is biina voltooid. De kapschuur is volledig vernieuwd in oorspronke lijke stijl. ZeeuwsLandschap 15

Zeeuws Landschap | 2008 | | pagina 15