perspectief is voor de ontwikkeling van een gevarieerde akkerflora. Akkervogels De specialist op het gebied van akkervogels in Zeeland is onge twijfeld Jan Willem Vergeer. Hij is werkzaam bij Sovon.Vergeer geeft aan dat bijna alle akkervogels in een moeilijke situatie zijn beland en wijt de problemen onder andere aan de grootschaligheid in de landbouw, intensivering van de teelten en de afname van de cultuurgrond. Ook speelt het verslechterde beheer van sloten een rol. 75% van de vogels die graag op het boerenerf verblijven staat op de Rode Lijst. Bijvoorbeeld: spotvogel en grauwe vliegenvanger. Voor de graspieper en de patrijs heeft het akkerrandenbeheer de leefomstandigheden wel verbeterd. Voor andere vogels heeft het beleid geen resultaat opgeleverd. Beheer op maat Laatste spreker op rij is de ecoloog van Het Zeeuwse Landschap Chiel Jacobusse. Hij gaat in op de grond oorzaken van de weinig rooskleurige situatie waarin de akkernatuur zich bevindt, zoals de schaalvergroting in de landbouw en de verdwenen methoden van landbewerking, zoals het maken van schoven en handmatig wieden. De gemiddelde grootte van een boerenbedrijf is tegenwoordig zesmaal groter dan 90 jaar geleden. Die schaalvergroting is sprongsgewijs verlopen. Volgens Jacobusse is er op dit moment geen goed financieel beleid voor het her stel van de akkernatuur. Ook zijn de genomen beheersmaatregelen alleen effectief als ze op grote schaal plaatsvinden. Forumdiscussie Na de spreekbeurten volgt er een levendige forumdiscussie, waaraan ook Piet van de Reest, beleids medewerker natuur van de Provincie Zeeland deelneemt. Vanuit de zaal komen vragen over het geringe resultaat van het agrarische beheer voor de natuur, terwijl er toch veel geld naar toe gaat. Ook vindt men het belangrijk dat de boeren betrok ken blijven. Algemeen is de gedachte van de symposiumbezoekers dat het agrarische natuurbeheer moet aansluiten bij het reguliere beheer (beheer op maat) en het rendement van akkerrandenbeheer moet ver beteren. Er wordt vanuit de zaal een warm pleidooi gehouden voor regi onale aanpak van het beheer: creëer rondom de reservaten zones met aan gepast beheer. Mogelijk dat er met de nieuwe Leefgebiedenbenadering van het Ministerie van LNV wel verbetering kan optreden. Met de Provincie als drijvende kracht achter het akkerrandenbeheer hebben de gastsprekers van het akkersymposi um meer vertrouwen in de toekomst van de akkernatuur. Maar er is haast geboden. De bedreigde dieren- en plantensoorten mogen niet de kans krijgen intussen het loodje te leggen. Lucien Calle is als medewerker ecologie en kwaliteitszorg werkzaam bij Het Zeeuwse Landschap. a Roggeakker met bolderik en kamille. De patriis broedt graag in akkerranden. Begrippenlijst akkerrandenbeheer. Agrarisch natuurbeheer: Onder agrarisch natuurbeheer verstaan we alle activiteiten van boeren (eventueel in samenwerking met anderen) die het behoud en/of ontwikkeling beogen van natuur- en landschapswaarden. Voorbeelden hiervan zijn weide vogelbescherming (ook door vrijwilligers) en de aan leg van akkerranden. Akkerranden Om de natuurwaarden te verho gen worden randen van akkers ingezaaid met bloem rijke zaadmengsels. Passanten blijken de bloeiende linten langs de akkers te waarderen. Toen echter bleek dat de natuurwinst beperkt was, introduceerde men 'Akkerranden a la carte". Hierbij wordt het beheer van de akkerranden meer afgestemd op de bedreigde akkernatuur. Akkerreservatenakkers waarop het beheer geheel op de zeldzame akkerflora of fauna wordt afge stemd. Oogsten van het gewas is daarbij dus geen doelstelling. In Zeeland zijn er nog maar enkele klei nere akkerreservaten, die allen in beheer zijn bij Het Zeeuwse Landschap. Soortenbeheer: De meeste planten en dieren worden beschermd in de natuurgebieden. Voor de soorten die voornamelijk buiten die natuurterreinen voorkomen en voor specifieke soorten die binnen de natuurgebieden soms extra aandacht nodig hebben, bestaan soortbeschermingsplannen. Deze plannen geven aan welke extra maatregelen nodig zijn 0111 bedreigde soorten in Nederland (zoals patrijs, steen uil, kerkuil, noordse woelmuis en akkerplanten) veilig te stellen. Het eerste plan is in 1984 ontwikkeld. Leefgebieden benadering: Vaak blijken soor ten uit verschillende groepen overeenkomstige eisen te stellen aan het beheer. Zo blijken diverse zeldzame akkerplanten en vogels tegelijkertijd te profiteren van hetzelfde aangepaste beheer. Waar akkerboterbloem en eironde leeuwenbek groeien, hebben veldleeuwerik en patrijs ook goede bestaansmogelijkheden. Om efficiënter aan de slag te kunnen zal in de toekomst niet meer van individuele soorten uitgegaan worden, maar van groepen soorten met overeenkomstige wensen voor hun leefgebieden. Leefgebiedplannen gaan op den duur de oude soortbeschermingsplannen vervangen. ZeeuwsLandschap 17

Zeeuws Landschap | 2008 | | pagina 17