Planten langs de waterkant Oeverplanten zijn water- en landplanten tegelijk. Ze staan e>p de grens van land en water. Met hum wcrtels filmden ze de bcdenn vast. Zeekraal Zilte waterrareirikel In Zeeland kan (net water zout zijn, of zoet. Of tussen zout en zoet in. Dat noemen we 'brak' water. In die verschillende soorten water leven verschillende soorten planten. In zoet water vind je meestal meer soorten planten. Bij zout water staan planten die tegen het zoute water kunnen. Bijvoorbeeld het plantje zeekraal of zeeaster. Wist je dat deze planten vroeger door de mensen als groente gegeten werden? Vooral door armere mensen, want het gratis oogsten langs de zee kostte niets! Tegenwoordig mag dat niet meer. De planten worden wel als groente in de winkel verkocht. Let er maar eens op als je in de supermarkt komt! Planten die bij of in zout water groeien, hebben een trucje om zich te beschermen tegen het zout. Ze hebben bijvoorbeeld op hun bladeren een laagje van een soort leer, of haartjes, waardoor het zout tegengehouden wordt. Een plant die in brak water groeit is bijvoor beeld de zilte waterranonkel of riet. Waterranonkel drijft op het water. Er komen mooie witte bloemen met een geel hartje aan. Piet groeit langs de kant. In het voorjaar ver schijnen de stengels uit de grond. In het najaar komen er roodbruine 'pluimen'. Oeverplanten zijn onmis baar voor de dieren die in en bij het water leven. De planten zijn voedsel of bieden schuilgelegenheid. Bijvoor beeld voor de libel. Hij zoekt voedsel boven het water. Tussen of op de planten die langs de waterkant staan rust hij uit. Zijn jongen, die eerst larven zijn, leven in het water. Zij jagen op kleine diertjes die tussen de oever planten leven. Salamanders en kikkers leggen hun eieren vast aan waterplanten. Wie ook profiteren van waterplanten zijn de vogels die langs de waterkant broeden. Een zwaan bijvoorbeeld, bouwt zijn nest tussen de lange rietstengels. En een eend maakt vaak een nest op het schuine talud van de sloot. Een vogel die je niet snel zult zien, maar die zich door z'n gezang verraad is de rietzanger! Er zijn planten die zelfs helemaal onder water leven. Mis schien heb je dat wel eens in een aguarium of vissenkom gezien! We noemen deze planten zuurstofplanten, omdat ze zuurstof in het water brengen. tëi etzdïn^er Bruine kikker

Zeeuws Landschap | 2008 | | pagina 18