Moorddadig genieten in de tuin We zijn als mensen ver van ons voedsel afkomen te staan. We vin den het gewoon om ons winkelwa gentje te vullen in de supermarkt en zijn ons soms maar weinig bewust van hetgeen zich hierbij op de ach tergrond afspeelt. Zo pakken velen van ons een karbonaadje uit het koelvak zonder ook maar enigszins te denken aan dat varken, dat hier voor is geslacht. Het gevolg is dat we soms zwaar geschokt zijn als we beelden zien van slachthuizen en mensen aan het werk zien die onze vleesschotel voorbereiden. Ik moet eerlijk bekennen, dat dit bij mij ook het geval is. Met veel moeite heb ik zelf in het verleden eens een haan geslacht. Voor mij geen aangename ervaring. Maar waarom moet ik driemaal slikken als ik een slager aan het werk zie en kan ik er van genieten als ik een dier een ander dier zie "slachten". Voor mij is dat 'natuur beleving'. Tijdens het werken in de landschapstuin komt dit alles dicht bij en ik heb dan ook al vele malen genoten van zo'n voorstelling 'eten en gegeten worden'. Zo gebeurde het eens. dat ik in de landschapstuin getuige was van een sperwer, die een roodborstje pakte. Tussen de spijlen van het bruggetje in de tuin kwam de sperwer aanzet ten om in de kant van de vijver, op een paar meter van mijn voeten een roodborstje weg te kapen. Ook zag ik een keer bij deze vijver hoe een geelgerande watertor, een, in het water belande, nachtvlinder te pakken had. Het meest morbide was wel die vondst van een paar padden langs de drinkput achter in de heemtuin. Hiervan waren de achterpootjes door een bunzing(?) doorgebeten. De beestjes konden nu niet meer weglopen en de dader was verzekerd van een verse hap bij zijn volgende bezoek. Ook was het moment waarop een bijenwolf een honingbij pakt een speciale ervaring. Zittend op een blad van een plant speurt deze graafwesp z'n omgeving af op zoek naar een bij. Eenmaal waargeno men gaat de wesp in zweefvlucht achter de bij hangen ont vervolgens bliksemsnel toe te slaan en de bij aan de onderzijde van z'n romp te steken. Na afloop zuigt de wesp de uitgespuwde nectar van de bij op en vliegt met de verlamde bij naar z'n nest. De verlamde bij vormt het versblijvende voedsel voor de larve van de bijenwolf. Op één of andere manier heeft "natuurgeweld" z'n aantrekkings kracht en gelet op de vele bloederige beelden van leeuwen en hyena's op 'National Geographic' ben ik beslist niet de enige die dit zo ervaart. Misschien zijn we met z'n allen toch niet zo braaf en beschaafd als we denken. Maar ja, zolang het blijft bij het genieten van een "moord partij" in de tuin. dan hebben we er met z'n allen geen probleem mee. Mits u ons er bij tijd en wijle maar deelgenoot van maakt, want als echte natuurliefhebbers willen we graag meegenieten! Erik Speksnijder a De bijenwolf met een gevangen honingbij De sperwer jaagt in de museumtuin op allerlei vogels. 23 ZeeuwsLandschap

Zeeuws Landschap | 2008 | | pagina 23