Saeftinghe opgeruimd! Tot voor enkele jaren werd de rom mel die in het winterseizoen aan spoelde in het Verdronken Land van Saeftinghe langs de Gasdam opge ruimd door een paar klassen van de lagere school in Nieuw-Namen. Dat karwei is overgenomen door de gidsen van Saeftinghe. Het dijktalud in de omgeving van Emmahaven wordt door de gidsen schoon gehou den. Eenmaal per jaar nemen zij de omgeving van de vogelkijkhut, de Gasdam en het strandje aan het gasplateau grondig onder handen. Zwerfvuil blijkt een groot probleem te zijn. Onderstaand een verslag. Op zaterdag 22 maart 2008 was het verzamelen geblazen bij het Bezoekers Centrum Saeftinghe. Ruim de helft van het gidsencorps gaf acte de presence, ook de partners waren van de partij. De weersvoor spellingen beloofden niet veel goeds, daar waren we op voorbereid. De zon lachte ons toe en goedgeluimd begonnen we aan het karwei. Het was buffelen geblazen. Door de hoge waterstand van de dag ervoor was de veek opgestuwd tegen het talud van de dijk en we moesten er kniehoog doorheen ploeteren. Dat viel niet mee. Gelukkig waren de weergoden ons gunstig gezind. We hadden op hagel en sneeuw gerekend en waren dik ingepakt in de nieuwe jassen van Het Zeeuwse Landschap. Eerst had den we het een beetje te warm. later kregen we een partij slecht weer over ons heen. Toen zijn we maar aan de snert gegaan. De volgende dag heeft de groep gidsen die in opleiding is (opruimen behoort ook tot het gidsenwerk) het laatste dijkvak van alle rommel ontdaan. De container, beschikbaar gesteld door de gemeente Hulst, zat stampvol. Er is 16 kubieke meter zwerfvuil verzameld van een dijk met een lengte van ongeveer 8 kilometer. Dat is twee kuub per kilometer! Tijdens het gesjouw stelden we vast dat ons werk gewaardeerd werd. 'V- 5? Grutto's buitelden door de lucht, kluten verzamelden zich in de plas jes, roodborsttapuiten vlogen telkens voor ons uit. Regelmatig kwamen buizerds, bruine kieken en een blauwe kiekendief ons werk inspec teren. Een veldleeuwerik bezong ons vanuit de hoogte en groenlingen vlogen in grote groepen langs. Het voorjaar was begonnen en Saeftinghe opgeruimd. Joop Millenaar. namens de gidsen van Saeftinghe. a Jaarlijks houden vrij willigers een opruimactie in Saeftinghe. De wondere wereld van de bijen en insecten Op zaterdag 06 september 2008 van 13.00 uur tot 18.00 uur orga niseert de bijenvereniging NBV Hulst e.o. in samenwerking met Het Zeeuwse Landschap en De Steltkluut een manifestatie met als thema "De wondere wereld van de bijen en insecten" bij het Bezoekers Centrum Saeftinghe in Emmadorp. Tevens een lezing door Rinus Sommeijer, over "Vergelijking van het gedrag van de Honingbij en de Schorzijdebij". Bij het bezoekerscentrum is een natuurmarkt ingericht met een tiental standhouders. Informatie: Bezoekers Centrum Saeftinghe tel: 0114 - 631110 of de Bijen- vereniging Hulst e.o. tel. 0114-314819. Toegang gratis. Lezersaanbieding in Drenthe Stichting Het Drentse Landschap opent in juli 2008 haar zesde vakan tiewoning. boerderij 't Haantje, in Drenthe. De boerderij is 150 jaar geleden gebouwd en onlangs volledig geres taureerd en geschikt gemaakt voor 5-6 personen, 't Haantje heeft een moderne inrichting en is van alle gemakken voorzien. Beschermers van Het Zeeuwse Landschap ontvangen 10% korting indien ze 't Haantje boeken voor 15 juli 2008. Tevens ontvan gen ze bij een boeking gratis een Eropuitpakket met o.a. het kwartaal blad van Het Drentse Landschap en bijzondere wandel- en fietsroutes. Dat laatste geldt ook voor de overige vakantiewoningen van de stichting. Graag bij uw boeking melden dat u beschermer bent van Het Zeeuwse Landschap. Meer weten over deze bijzondere vakantiebestemmingen? Kijk op www.drentslandschap.nl/eropuit of bel tijdens kantooruren van dins dag t/m vrijdag met Ellen Zindel, telefoon (0592) 31 35 52. ZeeuwsLandschap 25

Zeeuws Landschap | 2008 | | pagina 25