m Uit het landschap Krabben, kreeften en garnalen p. 4 Wist u dat er in Zeeland zo'n 60 soorten krabben, kreeften en garnalen voorkomen? Marten Hemminga beschriift in het hoofdartikel van dit nummer deze 'tienpoters' en fotograaf Peter van Bragt heeft er schitterende foto's (zie ook omslag) bij gemaakt. De nieuwe tentoonstelling "Ogen op steeltjes" in Terra Maris gaat over deze fascinerende schaaldieren. Hou ik nog van mijn Zeeuwse landschap? p. 7 In maart van 2000 maakte Aad de Klerk een tocht vanuit Middelburg op Walcheren en zag hoe het prachtige cultuurlandschap door mensenhanden is gemaakt. In 2008 maakt De Klerk dezelfde tocht en beschriift in dit nummer ziin bevindingen onder de kop: 'hou ik nog wel van dit Zeeuwse landschap?' Sint Jansteen: van waterwin- tot natuurgebied p. 10 Een uniek waterwingebied bii Sint Jansteen op Zeeuws Vlaanderen is onder de hoede van Het Zeeuwse Landschap gekomen. Voormalig boswachter Gerrit Blaauwendraat heeft er dertig iaar gewerkt. Naast de productie van drink en industriewater is er een boslandschap aangelegd. Er komen bijzondere bosvogels, planten- en paddestoelsoorten voor. Plattelandnatuur in oude glorie p. 13 De Hoeve Van der Meulen bii 's Heer Abtskerke ondergaat een grondige restauratie. De overblijfselen van boerderij, bakkeet en kapschuur worden in oude glorie hersteld. De hoogstamboomgaard met bijzondere fruitrassen wordt onderhouden en de akkertjes worden met ouderwetse gewassen ingezaaid. In deze aloude boerennatuur wonen veertig vogelsoorten. Symposium over akkernatuur p. 16 Hoe is het gesteld met de akkerrandennatuur in Zeeland? Deskundigen kwamen bii elkaar in Wilhelminadorp tijdens een symposium over de akkernatuur. In dit nummer een verslag. Koert p. 18 Zeeuwse Stikjes p. 20 Terra Maris P. 22 Landschap in 't kort P. 24 Agenda P. 26 Door Marten Hemminga ,/v'VfcïrS De zorgen van de mosselsector 'fj 1 De mosselsector gaat een onzekere toekomst tegemoet. Zoveel is zeker na de uitspraak van de Raad van State i over de onrechtmatigheid van de vergunningen die HBÊt jH» het ministerie van LNV heeft verleend voor de visserij van mosselzaad in de Waddenzee. Vogelbescherming Nederland en de Waddenvereniging hadden deze kwestie bij de Raad van State aanhangig gemaakt. Ook al is de mosselsector nog maar ten dele afhankelijk van opgevist mosselzaad uit de Waddenzee (mosselzaad ingevangen met speciale installaties voorzien al voor een deel in de behoefte, bovendien is het doorverhandelen van mosselen die van elders komen, in plaats van het opkweken van mosselen, een steeds belangrijkere activiteit binnen de sector), de uitspraak betekent wel degelijk een groot probleem voor vele bedrijven. Het Zeeuwse Landschap neemt afstand van de handelwijze van Vogelbescherming en de Waddenvereniging. Wij zijn van mening dat de resultaten van het lopende, meerjarige onderzoek naar de schade aan de wadbodem moet worden afgewacht. Bovendien heeft minister Veerman de mosselkwekers tot 2020 de tijd gegeven om hun activiteiten duurzaam te maken, d.w.z. verenigbaar met het behoud van de natuurwaarden van de Waddenzee. Een van huis uit traditioneel opererende sector als de mosselcultuur heeft daar tijd voor nodig, en die tijd moet de sector gegund worden. Aan de overheid is het om er op toe te zien dat die verduurzaming in het tijdspoor naar 2020 ook daadwerkelijk tot stand komt. Ook al waren de Zeeuwse natuur- en milieuorganisaties niet betrokken bij de procedure die bij de Raad van State is aangespannen, ze worden er door de mosselsector wel op aangesproken, en bepaald niet op de meest fijnzinnige wijze. Een deel van de landbouwsector is daar bij aangehaakt. De goede verhoudingen komen daarmee onder druk te staan, en dat is jammer. Er zijn nou eenmaal zaken in onze provincie die vissers, boeren en natuurbeschermers gezamenlijk aangaan, en dan bieden gesprekken aan de vergadertafel een beter perspectief op een constructief resultaat dan stemmingmakerij en polarisatie. En overleg is nodig. Zaken als de onstuitbare opmars van de Japanse oester in de delta, en de zandhonger in de Oosterschelde, zijn punten op de agenda die te belangrijk zijn om onbesproken te laten. Cover: Noordzeekrab en steurgarnaal. (Foto Peter van Bragt) Dr. M.A. Hemminga is directeur van Stichting Het Zeeuwse Landschap ZeeuwsLandschap

Zeeuws Landschap | 2008 | | pagina 3