ontwikkeld. Ook is het dier asym metrisch gebouwd: de ene schaarpoot is veel groter dan de andere. Met een zwaar slakkenhuis dat meegetorst moet worden, scharrelt de heremiet kreeft op de zeebodem rond, op zoek naar eetbare resten van planten en dieren. Van het genus Galathea komt er één soort voor in Zeeland, de zwarte galathea (Galathea squamifera). Het waarnemen van deze kleine kreeftjes in Zeeland is normaal gesproken voorbehouden aan duikers: deze die ren zijn zeldzaam, hoewel hun aantal tegenwoordig toeneemt. Ze zijn in de Oosterschelde te vinden, en in een deel van de Grevelingen. Garnaal Garnalen zijn de echte zwemmers onder de decapoda. Veel soorten gebruiken de zwempootjes onder hun achterlijf als ze rustig zwem men. Maar bij gevaar gebruiken ze een andere techniek als ontsnap pingstruc: ze klappen dan hun staart naar voren en zo schieten ze achteruit, ledereen kent wel de gewone garnaal, al is het maar van de garnalencocktail! De gewone gar naal komt massaal in de kustwateren voor, vooral in de ondiepere delen. Overdag graven ze zich in het zand in. maar 's nachts komen ze te voor schijn om zich te voeden met kleine wormpjes en allerlei andere diertjes. Maar de gewone garnaal is niet de enige garnalensoort die in Zeeland te vinden is: in totaal komen er bijna 20 soorten voor in de Zeeuwse wateren, waaronder sommige met opvallende kleuren en vormen. Decapoden worden wereldwijd gevangen voor menselijke consump tie. In hun belangrijkste natuurlijke leefmilieu, de zee, hebben ze hun eigen plaats in het voedselweb. Krabben en kreeften zijn bodembe woners die van alles eten: schelp dieren, visresten, wormen, slakjes, aas, er staat van alles op het menu. Kreeften, krabben en garnalen zijn op hun beurt ook weer prooi voor tal van dieren. Dat begint al met de larven: het merendeel verdwijnt in de maag van planktonetende vissen. Het is niet voor niets dat de vrouwtjes van sommige soorten krabben wel twee miljoen larven voortbrengen. Eenmaal volwassen, zijn er weer andere dieren die het op hen voor zien hebben. Echt grote krabben en kreeften hebben misschien weinig te duchten (behalve van de mens), maar garnalen en kleinere krabben en kreeften worden massaal door vissen en inktvissen gegeten. In het getij- dengebied komt het gevaar ook van de vogels. Meeuwen, scholeksters, wulpen en eidereenden: ze hebben allemaal graag krab op het menu. Garnalen zijn in trek bij viseters als zaagbekken, futen en kleine zilver reigers. "Ogen op steeltjes" Nieuwsgierig naar deze dieren? In Terra Maris kunt u ze zien. in levende lijve, in aquaria, maar ook in diorama's en op prachtige onder- waterbeelden. Voor meer informatie, zie de website van het museum. www.terramaris.nl. Donateurs van Het Zeeuwse Landschap hebben op vertoon van hun donateurskaart 50% reductie op de entreeprijs. Dr. M.A. Hemminga is directeur van Stichting Het Zeeuwse Landschap 6 ZeeuwsLandschap

Zeeuws Landschap | 2008 | | pagina 6