Hou ik nog van mijn Zeeuwse landschap? D.oo r„A a cUde> K» Ie r. Historisch geograaf Aad de Klerk geeft ziin visie op de ontwikkelingen in een deel van het Walcherse landschap. Fietsend over wat is over gebleven van oude 'padjes' rond Middelburg mijmert hii over het veranderende landschap. Het - soms wat treurige - verslag van een fietstocht vanuit Middelburg door 'de tuin van Walcheren' langs oude dorpen en watergangen. Ter Hooge: een fraai stukje oorspronkelijk Walchers landschap. geplant die het parkachtige karakter van dit stadsrandgebied versterken. Het geheel moet het beeld oproepen van het vroegere Walcheren, vóór de inundatie en de daarop volgende rigoureuze her- en ruilverkaveling, maar het is de vraag of elke bezoeker zich dat realiseert. De nieuwe situatie is zeker geen getrouwe reconstructie van de vroegere; de heggen zijn niet één op één geplant op plaatsen waar ze eertijds stonden. Sterker nog: rondom Ter Hooge laat de voor oorlogse kaart nauwelijks heggen zien. Maar, mooi wordt het wel! Wat aan de ene kant van de Breeweg waar Ter Hooge ligt, wordt terug- gegéven, lijkt aan de andere kant van de weg te worden teruggenomen. Rondom Pitteperk. de zorgboerderij van waaruit het agrarische deel van het landgoed extensief wordt beheerd, en ook op andere plaatsen langs de Breeweg, oogt het landschap steeds grootschaliger. Is dit mis schien een vorm van wat tegenwoor dig wisselgeld heet? Padjes op Walcheren Fietsen over de Meinersweg is vandaag de dag niet altijd een onverdeeld genoegen. Het verbod om hier auto te rijden anders dan als bestemmingsverkeer, wordt massaal genegeerd. Voorheen was dit deel van het eiland, zeker 's winters, alleen te voet bereikbaar, via een net van smalle 'padjes', met planken over ettelijke sloten. Met de naoorlogse herverkaveling zijn deze 'padjes' verdwenen, ook al had Jac.R Thijsse nog in 1939 geadvi seerd: 'In stand houden, desnoods uitbreiden', want deze voetpaden 'geven op Walcheren ongeloofelijk mooie wandelgelegenheden'. Het is dan ook onbegrijpelijk dat van de weinige overgebleven binnen doorverbindingen er nog in recente tijd een enkele kon verdwijnen. Zo kon je tot voor kort binnendoor vanaf de Breeweg via de 'Baene nae Ko Simonse' doorsteken naar de Meinersweg ter hoogte van de vliedberg, de zogenoemde Berg van Het was in 2000 dat ik in dit tijd schrift. onder het motto 'Ik hou van mijn Zeeuwse landschap', mijn liefde voor een speciaal stukje Zeeuws - in dit geval: Walchers - landschap heb verklaard. Nog altijd hoort het toen beschreven ommetje tot mijn favorieten: de Breeweg vanuit Middelburg richting Koudekerke, de Meinersweg, Hoogelandseweg, Walcherseweg/Seisweg en de Laurens Stommesweg, maar wat ik tegenwoordig op die route zie. stemt me soms ook wel treurig. Het doet me steeds vaker afvragen hoe lang ik nog van dit speciale stukje Zeeuws landschap zal blijven houden. En dan denk ik nog niet eens aan de plannen die dit gebied aan de rand lijken te bedreigen. De tuin van Zeeland Op sommige plaatsen wordt het landschap steeds aantrekkelijker. Dat is bijvoorbeeld zeker het geval rondom Ter Hooge. Daar werden, dankzij het project 'De Tuin van Zeeland', heggen en solitaire bomen

Zeeuws Landschap | 2008 | | pagina 7