zijn hierbij gebaat. Toch heeft een cultuurhistoricus er moeite mee. Ik wijdde er zelfs een stelling aan in mijn in 2003 verdedigde proefschrift. Want een cultuurhistoricus weet dat de Walcherse watergangen in oorsprong mensenwerk zijn. sinds de middeleeuwen bedoeld om het overtollige landwater - zoals het in de bronnen heet - af te voeren in de richting van de uitwateringssluizen. Later kregen ze bovendien de functie van schuitvaartverbinding tussen stad en ommeland. Een geschiedenis die niet iedereen zal kennen, maar die zich ook steeds moeilijker laat vertel len als je ziet hoe quasi natuurlijk de waterlopen nu worden vormgegeven en beheerd. Als natuur vermomd cultureel erfgoed. Potter. Daar lag een oeroud wegeiing dat duidelijk herkenbaar de contou ren van een kreekbedding volgde. Vandaag blijkt het grote moeite te kosten om dergelijke verdwenen verbindingen weer terug te krijgen of nieuwe aan te leggen. De Meinersweg biedt in westelijke richting een schitterend uitzicht op de duinenrij. Ervoor ligt Biggekerke. Dat dorp heeft zoals veel andere dorpen in toenemende mate last van 'witte schimmel', waarbij nieuwbouw het oude dorpssilhouet misvormt. Gelukkig valt het. over deze grote afstand gezien, mee. In oostelijke richting is het uitzicht boeiend. Als vaste oriëntatiepunten liggen daar twee vliedbergen, de Berg van Potter en de Rorikshil, tegen de achtergrond van de nog relatief ongestoorde skyline van Middelburg. Wie de blik rondom laat dwalen, ziet dat de lelijkheid zich vooral manifesteert op de boerenerven: kolossale nieuwe bedrijfsgebouwen drukken hun stem pel op het open landschap. Vermomd cultureel erfgoed En dan de watergang. De Bigge- kerkse Watergang in dit geval. Die Iaat zich goed bekijken vanaf de brug, waarnaast sinds kort een eenvoudige trailerhelling ligt ten behoeve van het varend onderhoud. Bij die brug doet het Waterschap er alles aan om het voor de passant gezellig te maken. Met een bank, een afvalvoorziening, en enkele bomen. Vooral die bomen hebben het zwaar te verduren. Niet de wind. maar van dalisme lijkt de boosdoener. Grote delen van de watergang hebben van het Waterschap milieuvriendelijke oevers gekregen. Wel begrijpelijk, want zowel waterberging als ecologie Het bijzonderste dorp van Zeeland Vervolgens nadert Hoogelande. Ik heb het wel eens, met niet al te veel overdrijving, het bijzonderste dorp van Zeeland genoemd. Want het ligt - uniek in Zeeland - niet op een hogere kreekrug. maar in een van de laagste poolgebieden van Walcheren. Daarmee is de naam een raadsel achtige. Het deelt de historie van inkrimping sinds de Tachtigjarige Oorlog met tal van andere voorma lige kerkdorpen in onze provincie, maar wat elders geheel of grotendeels verdween, is hier gebleven of terug gebracht: kapel, kerkhof en kerkring. En ook al zijn vrijwel alle bewoners verhuisd naar elders, de kapel vormt sinds de herbouw in 1964-1965 het trefpunt van culturele activiteiten. Jammer dat het officiële plaatsnaam bord aan de Meinersweg dat ik daar in 1990 mocht onthullen, spoorloos is verdwenen en. ondanks aandringen bij de gemeente Veere. nog steeds niet weergekeerd. En waarom is er voor passanten nog geen tekst en uitleg over dit interessante plekje? Dat gebeurt sinds enige tijd wél in andere gekrompen dorpen op het eiland, in de vorm van 'educatieve onderborden'. De Hoogelandseweg moest, omwille van de veiligheid, enkele jaren geleden ruimer baan bieden aan het verkeer. Voor het drukke fietsverkeer moest er een apart, vrij liggend fietspad komen. Deze opdracht is robuust aangepakt. Als dank laat de passerende schooljeugd hier elke De Biggekerkse Watergang met milieu vriendelijke oevers, gezien in oostelijke richting. De kapel van Hoogelande. ZeeuwsLandschap

Zeeuws Landschap | 2008 | | pagina 8