m 1 it- mé dag haar sporen achter. Wekelijks kun je alleen al langs deze weg een vuilniszak met wegwerpsels vullen. Natuurliefhebber en ornitholoog Rob Bijlsma doet dit, vanaf 1993, dagelijks! In een Drenthse wegberm. In een natuurgebied, dus niet geheel vergelijkbaar. Hij deed verslag van zijn inzet in het tijdschrift 'De Levende Natuur' van september 2006. Interessant vanwege de door hem gepresenteerde 'blikjesindex', maar ook vanwege een andere conclusie: 'Naarmate natuur inten siever aan de man wordt gebracht als zijnde het decor voor onthaas- ting en najagen van consumptieve genoegens, verdwijnt bij het grote publiek het idee dat die natuur een eigen waarde heeft die beschermd dient te worden'. Dat idee is blijkbaar ook afwezig bij de hier passerende Walcherse schooljeugd. Met het oog op cultuur historische waarden Aan het eind van de Hoogelandse- weg, na de brug over de Domburgse Watergang, nadert een zeldzaam stukje Walcheren. Vanuit het lage en open poelgebied manifesteert zich daar de hogere en brede kreekrug waarover de Walcherseweg zich naar Grijpskerke kronkelt. Achter de rug ontwaar je het volgende poelgebied, de weihoek ten westen van Sint Laurens. Ondanks alle naoorlogse verandering springt deze rug in het oog. Dat is zeker het geval wanneer het akkerland net is geploegd. Er zit daar zelfs een soort steilrandje in, bekroond door een struik, de mar kering van een even herkenbare rug die naar het zuiden aftakt, die even verderop de Cleene Hoogeweg (en trouwens ook de Breeweg) kruist en waarop onder andere Ter Hooge ligt. Voor wie over de Walcherseweg komt uit Middelburg, ontvouwt zich hier een panorama dat zo mogelijk nog boeiender is. Niet toevallig liggen hier twee oude, monumentale boerderijen: Rooyenhove en Zandvoort. Daarvan is Zandvoort, met indrukwekkende hekpijlers, zéker bijzonder. Hoogstwaarschijnlijk gaat dit hof terug op een commanderij (of beheerscentrum) van de Duitse ridderorde, die in 1316 van hier verhuisde naar Middelburg, naar de plek waar later het huidige Van de Perrehuis aan het Hofplein verrees. Even verderop langs de Walcherseweg/Seisweg, op de hoek met de Laurens Stommesweg, stond ooit het even bijzondere hof La Solitude. Ik heb nooit begrepen waarom deze boerderij moest wijken voor nieuwbouw. En laat nu uitgerekend op deze hoek, tussen Walcherseweg/Seisweg en de Laurens Stommesweg, de gemeente Middelburg het oog hebben laten vallen voor een uitbreidingswijk. Je vraagt je af of dat zomaar kan, bin nen de omgrenzing van een gebied dat de status van nationaal land schap heeft. Moet hier dus ook een zo geheten 'landmark' komen? Een majestueuze entree zoals de stad die al langer kent langs de Schroeweg en binnenkort zal krijgen langs de Nieuwlandseweg? En dat op een plek die zijn weerga in Middelburg niet kent, waar het landschap zich nog Iaat lezen als een geschiedenisboek. Nergens anders meer is vanuit de stadsrand het nationaal landschap Walcheren zo fraai en instructief te beleven als vanaf de Walcherseweg/Seisweg, de T St. Laurense Weihoek "-«.^Se/andseweQ. Vliedberg ii:-. U xf-4 lp* Vliedberg ^e9.. i -,\\V7 L\'V-* -.rCWp: Biggekerke Koudekerke Ter Hooge Middelburg ,&x-u,h Laurens Stommesweg met de dood lopende Cleene Hoogeweg. en de westelijke rondweg. Hier willen bouwen getuigt van gebrekkig inzicht in de cultuurhistorische en andere waarden van dit landschap. Lopen, fietsen door het Zeeuwse landschap zou een feest moeten zijn. Gewapend met wat achtergrond kennis, kan het een nog rijkere belevenis zijn. Maar, al te veel kennis kan ook belasten. Kennis van hoe het vroeger was, vóór her- en ruilver kaveling. Alleen wie jong genoeg is, mist dat referentiekader. Voor kennis van de plannen met de toekomst kan echter niemand de ogen sluiten. Ik denk dan al gauw aan regels van Ida Gerhardt: 'Bij iedere nieuwe schending van uw grond sluipt als een gif de wanhoop in mij rond. Haat. drift: ik kan mijn arbeid van mij spuwen. De taal wordt mij tot alsem in de mond'. Eindigen in mineur is niet in de geest van dit tijdschrift. Beter is het daar om de plannen met mijn Zeeuwse landschap, met óns Zeeuwse land schap nauwlettend te volgen. Dr. A P. de Klerk is consulent land schap en historie bij de Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland en tevens lid van de Stichtingsraad van Het Zeeuwse Landschap De molen van Biggekerke. ZeeuwsLandschap

Zeeuws Landschap | 2008 | | pagina 9