Sint Jansteen: van waterwingebied to Een uniek waterwingebied bii Sint Jansteen in Zeeuws-Vlaanderen is in het voorjaar van 2008 onder de hoede van Stichting Het Zeeuwse Landschap gekomen. Onderstaand een interview met de gepensioneerde boswachter Gerrit Blaauwendraat die ruim dertig jaar in dit bosrijke waterwingebied gewerkt heeft. "Miin vader had een gemengd bedrijf met 18 hectare land, 75 zeugen en 75 koeien op de Utrechtse Heuvelrug. Hii deed de boswachterii er bii. Ik wilde van iongs af aan ook boswachter worden. Waarom? Om de geur van Lelietjes van Dalen in het voorjaar en die van heide en vallend blad in de herfst." 10 ZeeuwsLandschap Het waterwingebied Sint Jansteen ligt in het oosten van Zeeuws- Vlaanderen, net tegen de Belgische grens aan. Het is het gebied van het Evides waterbedrijf. De ter reinen rond het Pompstation Sint Jansteen zijn in het voorjaar van 2008 voor 30 jaar in erfpacht uitge geven aan Stichting Het Zeeuwse Landschap en is de bedoeling dat Staatsbosbeheer de terreinen gaat beheren. Het gebied is bijna 400 hectare groot en bestaat uit bossen, heide, graslanden, akkertjes, singels, lanen, plassen en infiltratiekanalen. Eigenlijk valt het waterwinge bied uiteen in drie deelgebieden: Wildelanden, Sint Jansteen en Clinge. In het hele gebied liggen peilbuizen en 145 bronnen, die met prikkeldraad zijn afgesloten. Deze bronnen zorgen voor de winning van schoon water en dat is en blijft de hoofdfunctie van het gebied. Van oudsher werd hier drinkwater gemaakt, tegenwoordig uitsluitend nog industriewater. Drie miljoen kuub per jaar. Boswachter Dit unieke waterwingebied op de rand van Zeeland wordt door botanici, die hier hun onderzoeks gebied hebben, wel 'het Vlaamse district' genoemd. Het staat van oudsher bekend om zijn bijzondere flora en fauna. Om meer te weten te komen over de lang geleden aangelegde water- leidingbossen rond Sint Jansteen en Clinge zochten we de voor malige boswachter op, die het terrein meer dan dertig jaar heeft bewerkt en onderhouden: Gerrit Blaauwendraat. Blaauwendraat is net een week met pensioen en blijft met zijn vrouw in de voormalige dienstwoning aan de rand van het prachtige bosgebied wonen. Hoewel hij zijn werk in dienst van het Evides waterbedrijf met veel plezier heeft gedaan, kijkt hij toch uit naar de verlokkingen van een 'vrij leven'. "In de vroege ochtend van mijn eerste vrije dag hoorde ik schieten in het bos. Stropers! Ik stond al met een been buiten het bed, toen mijn vrouw zei: 'als je met pensioen bent. hoefje niet meer te werken'. Toen ben ik maar weer in bed gekropen." Honderduit vertelt Blaauwendraat over zijn leven in 'de bossen', over het op de hielen zitten van stropers. het betrappen van vrijende paartjes achter het prikkeldraad, het tot de orde roepen van jongelui die het terrein misbruiken voor motor crossen of'joyriding'. Met zijn politionele achtergrond - hij diende bij de Koninklijke Marechaussee - en zijn boerenafkomst was een baan als boswachter voor hem op maat gesneden. Van boerenland naar bosaanleg 'In 1935 is de Waterleidings maatschappij Zeeuws Vlaanderen hier begonnen met het verwerven van gronden. De grond was in han den van arme keuterboertjes die vlas en rogge teelden en in het voorjaar

Zeeuws Landschap | 2008 | | pagina 10