Een symposium over akkernatuur Cal Ie Op vrijdag 28 maart vond op het kantoor van Het Zeeuwse Landschap in Wilhelminadorp een akkersymposium plaats. Ondanks het door de overheid gesubsidieerde agrarische natuurbeheer heeft de natuur op de Zeeuwse akkers het zwaar te verduren. Met het oog op het behoud van natuur- en landschapswaarden hebben de boeren met forse financiële ondersteuning van de over heid de randen van hun akkers ingezaaid met bloemriike zaadmengsels. Dat leverde voor het pas serende publiek mooie plaatjes op, maar de natuurwinst bleek beperkt. Op verschillende manieren wordt geprobeerd om de natuurwinst op te krikken, maar tot nu toe met relatief weinig resultaat. mimi? iLmrarrsm (9fof!ïEj Rond tien uur begint het zaaltje met meer dan zestig bezoekers vol te lopen, onder wie mensen van terreinbeherende organisaties zoals van Natuurmonumenten, Staatsbosbeheer, Landschapsbeheer Zeeland, Zeeuwse Landbouw en Tuinbouw Organisatie (ZLTO) en vertegenwoordigers van diverse Provincies. Is er nog wel toekomst voor de akkernatuur in Zeeland? Dat is het thema waarop een zestal gast sprekers, ieder vanuit zijn eigen invalshoek, in gaat. Bedreigde akkerplanten Plantenspecialist Marcel Bolten. voorheen werkzaam bij Staatsbosbeheer, bijt de spits af. Er zijn 86 bedreigde akkerplanten in Nederland, waarvan er veel ook voorkomen in Zeeland. Bijvoorbeeld stoppelbekjes, kleine wolfsmelk en korensla. Veel akkerplanten hebben gemeen dat ze relatief grote zaden hebben en een korte kiemkracht. Een sterk verbeterde zaaizaad- schoning en vroegere zaaidata van de gewassen, heeft de zeldzamere akkerkruiden hun verspreidings mogelijkheden ontnomen. Insecten De Zeeuwse onderzoeker Kees de Kraker gaat in op de rol van de akkerranden voor insecten. Zweefvliegen en loopkevers gedijen goed in akkerranden. Ze helpen de luizen en slakkenpopulaties op de akkers onder controle te houden. Ook hommels en vlinders weten de randen te vinden. Toch is het voortschrijdende proces van schaal vergroting in de Zeeuwse landbouw voor insecten negatief uitgepakt. Zelfs akkerreservaten hebben, volgens de spreker, voor insecten nauwelijks betekenis. Hamsters De derde spreker. Maurice La Haye, is als onderzoeker verbonden aan Alterra en de Universiteit van Nijmegen. Hij belicht het akker- randenbeheer in Zuid-Limburg en de gevolgen voor hamstersoorten. Voldoende dekking bieden is het sleutelwoord. Het niet, of heel laat oogsten van graan heeft de beste resultaten opgeleverd. Bemesting en aansluiten bij modern hoogpro- ductief beheer blijkt voor hamsters een goed beleid. Hamsters zijn immers zaadeters en kunnen in het najaar en in de winter profiteren van de oogstresten die op het land blijven liggen. Met de stand van de hamsters in Zuid-Limburg gaat het intussen een stuk beter. Akkerplanten Rense Haverman, plantenspecialist en onderzoeker bij Alterra, schetst een sombere toekomst voor de akkerflora. Natuurbeheerders zijn te snel tevreden met de ontwikkeling van triviale soorten als klaproos en kamille. De Subsidieregeling Agrarisch Natuurbeheer (SAN) ondersteunt het inzaaien van akker randen, maar dat levert voor de akkerplanten niets positiefs op. Ook is deze spreker niet tevreden over het resultaat van de biologische teelt van akkerkruiden. Tussen de regels door uit Haverman scherpe kritiek op het Ministerie van Landbouw. Natuurbeheer en Voedselkwaliteit. Zijns inziens is er van het Bescher mingsplan Akkerplanten weinig terecht gekomen. Gebrek aan coör dinatie en aan geld zouden hier de oorzaken van zijn. Haverman komt tot de sombere slotsom, dat de situatie in de landbouwgebieden op dit moment verder verslechtert en er buiten de reservaten nauwelijks

Zeeuws Landschap | 2008 | | pagina 16