12 ZeeuwsLandschap Levende rups wordt nest binnen gesleept. Eumenes papillariu of urntieswesp. a Leden van de insecten werkgroep van het Zeeuwse Landschap. Van links naar rechts: Chiel Jacobusse, Sandra Dobbelaar, Erik Speksnijder, Lucien Calle, Nico Vereecken, Aart van den Berg, Anton Baaiiens, Laurens Suurmond en Kees de Kraker. met een steek van de angel verlamd. De levende rups wordt het nest bin nen gesjouwd en daarna wordt de nestopening dichtgemetseld. Zodra de larve van de urntjeswesp uit het ei kruipt heeft die volop vers -want nog levend- voer binnen handbereik. De dichtgemetselde nestjes worden zorgvuldig overdekt met een laagje groene algjes. die behalve voor camouflage wellicht ook voor klimaatbeheersing in de babykamer zorgen. Zo zijn in het boek nog tal van andere plaatjes met soms interessante gedragsaspecten van bijen en wespen te vinden. Zeeuwse kroonjuwelen In inleidende hoofdstukken wordt onder meer ingegaan op bijen en wespen en hun voedsel, de vijanden en parasieten van bijen en wespen en de invloed van het klimaat. Ook is er een uitgebreide analyse van de Bestellen Fauna Zeelandica deel 4. Wie het boek wil hebben -al was het maar om onze unieke Fauna Zeelandica compleet te houden- moet niet te lang talmen. Er is een kleine oplage gedrukt en een herdruk zal er wel nooit van komen. Daarvoor zijn bijen en wespen nog te weinig bekend bij het grote publiek. Jammer eigenlijk! Donateurs van Het Zeeuwse Landschap kunnen het boek tegen kostprijs bestellen. De prijs bedraagt dan 25 euro. Dit bedrag kan worden overgemaakt op bankrekening 51.03.36.167 ten name van Het Zeeuwse Landschap, Wilhelminadorp, onder vermelding van "Fauna Zeelandica deel 4". De porto nemen wij voor onze rekening. Het boek kan ook onder vermelding van het lidmaatschapsnummer tegen contante betaling worden afgehaald bij het bezoekerscentrum Saeftinghe in Emmadorp en in Terra Maris in Domburg. binding aan bepaalde landschappen en biotopen. Voor vrij veel soorten geldt Zeeland inmiddels als een belangrijk nationaal bolwerk. Bijen als de grashommel, de klaverdikpoot en de schorzijdebij komen in Zeeland erg veel voor. De schorviltbij is ons echte kroonjuweel; die is werelwijd nooit buiten de Nederlandse Delta gevon den. De huidige vindplaatsen liggen op één na allemaal in Zeeland. Ook sommige wespen komen in Zeeland veel meer voor dan elders in Nederland. Dat geldt bijvoorbeeld voor de urntjeswesp Eumenes coronatus en de al genoemde spies wesp Oxybelus quattuordecem- notatus. In het boek worden verder twee in Zeeland aangetroffen soorten genoemd die nooit eerder in Nederland zijn aangetroffen. De auteurs van het boek hebben aan beide soorten een Nederlandse naam gegeven, namelijk de doorn- kaakzandbij en de sikkelsprinkhaan- doder. Chiel Jacobusse. hoofd afdeling ecologie en beheer bij Stichting Het Zeeuwse Landschap.

Zeeuws Landschap | 2008 | | pagina 12