afkomen. Het zijn goed herkenbare soorten die in het algemeen niet zeldzaam zijn. Bij deze roepen we vrijwilligers op om in hun omgeving één of meer nachten op pad te gaan om vast te stellen of deze nachtvlinders al of niet aan wezig zijn. Op de stroop kunnen nog allerlei andere vlinders afkomen, maar dat gaat om kleine aantallen, die bovendien niet zo makkelijk herkenbaar zijn. Gemakshalve laten we die buiten beschouwing, maar als iemand via een goede vlinder- gids nog andere soorten ontdekt zijn de gegevens natuurlijk welkom. Recept Van groot belang is het gebruik van goede stroop. Van een ervaren nacht vlinderliefhebber kreeg ik ooit het volgende recept: 60% perenstroop met 40% appelstroop vermengen en daar een paar flinke scheppen suiker aan toevoegen. Vervolgens het geheel aan het gisten brengen door het al roerend toevoegen van Stroh-rum. De stroop pas klaar maken vlak voordatje op pad gaat. Ach ja, zo kan het. Al snel ontdek ten we dat gewone appelstroop met suiker en een scheut brandspiritus even goede resultaten oplevert. Eigenlijk zweert iedere vlinderaar bij zijn eigen recept en wordt juist dat (veelal geheim gehouden) recept beter geacht dan alle andere. In het kader hiernaast staat het recept van Anton Baaijens en geloof het of niet: dat is echt beter dan alle andere. Vrijwilligers gezocht Op deze pagina's is een reeks nacht vlinders afgebeeld die in de maan den oktober en november op stroop vrijwilligers bezig om via het weke lijks plaatsen van een vlinderval de verspreiding van nachtvlinders in Zeeland in kaart te brengen. Dat is een samenwerkingsproject van Het Zeeuwse Landschap met de Vlinder- en libellenwerkgroep Zeeland. Doel van de activiteiten is uiteindelijk het maken van enkele nachtvlinderboeken in de reeks Fauna Zeelandica. Om het beeld compleet te krijgen zijn ook inven tarisaties met behulp van stroop smeren essentieel. Daarvoor doen we een beroep op onze lezers.

Zeeuws Landschap | 2008 | | pagina 14