Correctie In het vorige nummer van Zeeuws Landschap staat onder 'Zeeuwse stikjes' een bijdrage over 'De historie van dijkplanten'. Daarin wordt ten onrechte vermeld dat middels grondaanvoer voor dijkherstelwerken op Schouwen-Duiveland, uitgevoerd vlak na de Watersnoodramp van 1953, de dijkplant veldsalie zich als nieuwe dijkplant vestigde. Dat moet zijn boerenwormkruid. (Veldsalie heeft zich naderhand wel op de Deltadammen gevestigd.) "wilde vleer", waarmee het zeven blad wordt aangeduid. Het blad van zevenblad lijkt inderdaad sterk op dat van de vlier, maar ook hier is geen sprake van nauwe verwant schap. Wilde vleer is een berucht wortelonkruid dat in de tuin nauwe lijks uit te roeien is. Alhoewel een van onze gidsen weet op excursie zijn toehoorders altijd tot opperste oplettendheid te brengen met de opmerking dat er maar één manier bestaat om van het zevenblad in je tuin af te komen. Iedereen wil weten hoe dat dan moet. Pas als iedereen geconcentreerd luistert volgt het ontnuchterende antwoord: verhuizen. Binnendijken: waarde volle landschapselementen Dijken vormen de ruggengraat van het Zeeuwse polderlandschap, zegt men wel. Dijken kunnen ook beeldbepalend zijn in ons vlakke landschap. Vooral in die delen van Zuidwest-Nederland waar een net werk van polderdijken aanwezig is. De dijken vertellen hoe we ons land stukje bij beetje gemaakt hebben. 'God created the world, and the Dutch made The Netherlands'. Door de dijkenstructuur is de wor dingsgeschiedenis van Zuidwest- Nederland 'leesbaar' in het land schap aanwezig. Aan het patroon van slingerende dijken kan men aflezen hoe de zeearmen en kreken, die soms nog deels aanwezig zijn. vroeger gelopen hebben, en hoe de vele inpolderingen plaats vonden. Veel mensen vinden dat vanwege de cultuurhistorische waarde polder dijken behouden moeten blijven. Dat is inmiddels in gemeentelijke bestemmingsplannen ook zo gere geld. De meeste polderdijken hebben planologisch een cultuurhistorische of een landschappelijke neven bestemming gekregen. Zuinig zijn op polderdijken is nog niet zo lang gemeengoed. Om grote, rechte landbouwkavels te creëren zijn bij ruilverkavelingprojecten uit gevoerd in de vorige eeuw op grote schaal polderdijken afgegraven. Zo zijn er bijvoorbeeld in het mid dengebied van Schouwen-Duiveland veel dijken afgegraven. Tot in de jaren zeventig kwam het nogal eens voor dat een dijk in particulier bezit werd afgegraven meestal in verband met agrarisch gebruik. Deze afge graven dijkpatronen zijn verspreid in Zeeuws-Vlaanderen op verscheidene plaatsen te vinden. Het historisch dijkenarchief van Het Zeeuws Landschap bevat bezwaarschriften die de Stichting in het verleden bij Gedeputeerde Staten van Zeeland indiende tegen het af geven van ontgrondingvergunningen voor het afgraven van polderdijken. Het laatste bezwaarschrift diende het toenmalige bestuur in 1975 in tegen een vergunning voor het afgraven van de Oosthavendijk in de gemeente Aardenburg. Omdat het afgraven van deze dijk het landschapschoon in West Zeeuws- Vlaanderen schaadt'. Gedeputeerde Staten en later de Raad van State Wilde wissen Wilde wissen is de Zeeuwse naam voor een wijdverbreid onkruid, dat in de flora als perzikkruid te boek staat. Tenminste: dat is in de tuin en op de akker de meest algemene uit een groep van enkele nauw verwante planten die in Zeeland als wilde wis sen door het leven gaan. "Wissen" is het Zeeuwse woord voor twijgen en er werden in het bijzonder twijgen van wilgen mee aangeduid. Die wer den gebruikt voor het vlechten van manden etc. Wilgentakken en wissen is in Zeeuws dialect min of meer synoniem. Het voorvoegsel "wilde" in de naam wilde wissen, staat voor het feit dat het gaat om een kruidachtige plant, die beschouwd wordt als een ver want van een boom of struik. Wilde wissen zou je dus kunnen vertalen met "kruidachtige wilgen". De naam wordt niet alleen gebruikt voor perzikkruid, maar ook voor de sterk erop gelijkende verwanten als de knopige duizendknoop en de veen- wortel. Deze planten zijn overigens helemaal niet verwant aan wilgen, maar ze hebben wel precies dezelfde bladvorm als onze gewoonste wilg. de schietwilg. Een vergelijkbare plantennaam is

Zeeuws Landschap | 2008 | | pagina 20