Uit het landschap Natuurbeleving Door Marten Hemminga De zomer is elk jaar weer een heerlijke tijd om buiten te zijn en de natuur te beleven. Als lezer van dit tijdschrift heeft u vast ook zo uw eigen ervaringen opgedaan, in Nederland of daarbuiten. Mijn bijzonderste ervaring had ik dit keer op de Farne Islands, een eilandengroep voor de kust van Northumberland in Noord- Engeland. De Farne Islands zijn een waar paradijs voor zeevogels: in de zomer broeden er vele tienduizenden koppels verspreid over de diverse eilanden. Zeekoeten, Noordse sterns, papegaaiduikers en vele andere soorten. Daarnaast zijn er ook grote aantallen grijze zeehonden waar te nemen. Het is altijd weer interessant om te zien hoe in Engeland en Schotland de organisaties die het natuurlijk en cultureel erfgoed beheren en beschermen, proberen het publiek deelgenoot te maken van die rijkdom. In het geval van de Farne Islands had de National Trust één eiland goed toegankelijk gemaakt voor het publiek. Via een stelsel van plankieren en voetpaden konden bezoekers (veel doorgewinterde vogelliefhebbers natuurlijk, maar ook gezinnen en groepen kinderen) van heel dichtbij de broedende vogels en de al uit het ei gekropen kuikens bewonderen. De meeste soorten leken zich weinig aan te trekken van al die aandacht. De uitzondering daarop waren de Noordse sterns, die, duidelijk verontrust, de bezoekers met duikaanvallen probeerden te verjagen. Hier doet zich dus een interessant dilemma voor: is het acceptabel om dag-in, dag-uit, broedende vogels te verstoren om het publiek die bijzondere ervaring van het lopen tussen die duizenden nesten te geven? In Nederland volgen we het spoor van de Flora- en faunawet en de Natuurbeschermingswet die verstoring verbieden, en zal het Engelse voorbeeld niet op dezelfde wijze gekopieerd kunnen worden. Toch ligt hier voor Het Zeeuwse Landschap ook een uitdaging: op de Hooge Platen, in de Westerschelde, broeden in het voorjaar ook duizenden kustvogels. Zou het op één of andere manier mogelijk zijn om mensen dat bijzondere spektakel van nabij te laten beleven zonder dat het broedsucces er onder lijdt? Het is een vraag die na het bezoek aan de Farne Islands regelmatig bij mij op komt... Dr. M.A. Hemminga is directeur van Stichting Het Zeeuwse Landschap Mosselcultuur zoekt duurzame toekomst p. 4 De schelpdier-sector maakt een moeilijke tijd door, geplaagd door juridische procedures aangespannen door landelijke natuurorganisaties tegen de zaadvisserii in de Waddenzee. Ondertussen liikt het ministerie van LNV de regie over de kwestie te ziin kwijtgeraakt. Aan de hand van een gesprek met mosselkweker Karei Jan van IJsseldiik een overzicht van de ontwikkelingen in de mosselsector, de mogelijkheden van duurzaam zaadvissen en de betekenis van de ongebreidelde groei van oesterbanken voor de mosselsector en de natuur. Afscheid van een bevlogen voorzitter: Kees Kostense p. 8 Met een middagsymposium op 15 oktober neemt de Stichting Het Zeeuwse Landschap afscheid van haar voorzitter de heer drs. C. Kostense. Twintig iaar lang heeft hij ziin bijdrage geleverd aan de Stichting. In dit nummer een interview met de scheidende voorzitter. Bijen en wespen in kaart gebracht P. 10 Het nieuwste deel van de Fauna Zeelandica is een dikke atlas geworden over het verspreidingsgebied van biien en wespen, de zogenaamde angeldragers, in Zeeland. De leden van de insectenwerkgroep hebben pionierswerk verricht en de gegevens voor deze unieke atlas verzameld. Stropen in het donker P. 13 Met een basisrecept voor stroopsmeer kunnen liefhebbers/ vrijwilligers op zoek gaan naar nachtvlinders in het donker. Een likie stroop aan de leiziide van een boomstam en na het invallen van de duisternis kunt u de meest bijzondere vlinders in ogenschouw nemen. Krammer-Volkerak: op de grens van zoet en zout p. 16 In het Krammer-Volkerak, door de Deltawerken afgesloten van zout getiidewater, is een zoetwatermoeras ontstaan. Toch heeft het zoute bodemwater nog effect op de flora en fauna in dit gebied. Wannes Casteliins beschrijft de inventarisaties naar de broedvogelstand en de samen stelling van de flora in dit gebied. Koert p. 18 Zeeuwse Stikies p. 20 Terra Maris p. 22 Landschap in 't kort p. 24 Agenda p. 26 Cover: mosselkotters aan het werk op de Oosterschelde.

Zeeuws Landschap | 2008 | | pagina 3