duurzame toekomst QoóiiNtGLe rj.=J a ruB.uth Het kweken van mosselen in de Zeeuwse wateren kan goed samengaan met de instand houding van natuurwaarden. Maar het ziin woelige tiiden voor de mosselsector. Er is een juridische strijd tussen deze sector en enkele landelijke natuurorganisaties aan de gang over het opvissen van mosselzaad in de Waddenzee. Hierbij lijkt het ministerie van LNV, waaronder beide sectoren vallen, haar regierol kwijt geraakt te ziin. t Natuurgebied het Slaak waarin oester- en mossel percelen liggen. Stichting Het Zeeuwse Landschap vindt, met de landelijk natuur organisaties. dat een verduurzaming van de mosselcultuur noodzakelijk is. vooral het verkrijgen van mos selzaad vormt daarbij een belangrijk onderdeel. Overigens staat de mos selsector zelf ook achter deze toe komstgerichte beleidskeuze. Zaadval is altijd een onzekere factor voor de mosselkwekers. Methoden om gemakkelijker over zaad te kunnen beschikken, zijn daarom ook uit oog punt van bedrijfszekerheid gewenst. Om die reden experimenteert de sector in Zeeland en in de Wadden zee met de toepassing van mossel- zaadinvanginstallaties (MZI's) en het kweken van mosselzaad op land (zie kaders). De vorige minister van LNV heeft met de mosselsector afgesproken dat de sector voor 2020 duurzaam moet werken. Echter, beleidsafspraken zijn wat anders dan verplichtingen die de wet voorschrijft, zoals gebleken is uit de recente uitspraak van de Raad van State over het stoppen van zaadvisserij in de Waddenzee. Het Zeeuwse Landschap neemt afstand van de bezwaarprocedu res van Vogelbescherming en de Waddenvereniging aangaande de mosselzaadvisserij in de Waddenzee, zoals Marten Hemminga in het vorige nummer van dit tijdschrift al schreef. De mosselsector moet de tijd gegund worden om tot verduur zaming te komen. Tussentijds constructief overleg tussen betrokken partijen is daarbij noodzakelijk. Natuurvriendelijk boeren Het Zeeuwse Landschap ziet mossel teelt als een vorm van natuurvrien delijk boeren onder water. Daarom verhuurt de Stichting, onder bepaal de voorwaarden, gedeelten van haar beheersgebied in de Oosterschelde voor mossel- en oesterteelt. Zo is een groot deel van het Slaak, gelegen ten noorden van St.Philips- land, en de Krabbenkreek, het ZeeuwsLandschap

Zeeuws Landschap | 2008 | | pagina 4