AAosselkwekers ziin voor zaadwinning afhankelijk van de Waddenzee. watergebied tussen St.PhilipsIand en Tholen, in beheer bij het Zeeuwse Landschap. Vooral de schorren en slikken van deze gebieden hebben hoge natuurwaarden, waar grote aantallen kustvogels het gehele jaar verblijven. Vanaf de verwerving verhuurt de Stichting delen van het Slaak en de Krabbenkreek aan enkele mosselbedrijven. Het bedrijf van Karei-Jan van IJsseldijk uit Yerseke is er een van. Hij huurt sinds 1989 een perceel van de Stichting ter hoogte van de Krammersluizen voor de kweek van mosselen en oesters. De schelp dierkweker: 'Wij hebben meerdere percelen in de Oosterschelde en de Waddenzee in gebruik. Toch zijn wij voor 100% kweker op Zeeuwse percelen. Net als andere mossel kwekers zijn we afhankelijk van zaad uit de Waddenzee. Maar het laten opgroeien van mosselen tot consumptiemaat vindt uitsluitend plaats op Zeeuwse percelen.' Om het risico van de wispelturige mosselkweek te spreiden heeft het bedrijf van de familie van IJsseldijk zowel in het Nederlandse deel van de Waddenzee als in het Duitse deel mosselpercelen in gebruik. Twee mosselkotters zijn zo'n 300 dagen per jaar in bedrijf. Naast het opvis sen en/of verzaaien van mosselen, vraagt ook het schoonhouden van de percelen, onder andere van wilde oesters, veel tijd. In de Kom van de Oosterschelde heeft het bedrijf kweekpercelen voor Japanse oesters, en in de Grevelingen voor de platte Zeeuwse oesters. Omdat de prijs voor oesters de laat ste jaren laag is, moet Van IJsseldijk het vooral hebben van de mosselpro ductie. Gemiddelde jaarproductie: zo'n 20.000 mosselton (1 mosselton is 100 kg). Afhankelijk van zaadval Het mosselperceel in het Slaak gebruikt het bedrijf vooral als opgroeiperceel voor halfwas mos selen afkomstig van percelen uit de Waddenzee. Hier liggen de mosselen goed beschermd tegen stormschade of wegstromen. Mosselzaadval vindt hier meestal niet plaats en is na de uitvoering van de Deltawerken in het hele Oosterscheldegebied sterk verminderd. Van IJsseldijk: 'De moeilijkheid voor een kweker is altijd: waar haal ik zaad vandaan? Wantzonder zaad geen kweek. De Waddenzee is dus voor het verkrijgen van mosselzaad erg belangrijk. Wij hebben daar percelen waar we in het voorjaar zaad naar toe brengen. Maar voor het verder opgroeien van mosselen zijn het risicovolle percelen, vanwege gevoeligheid voor storm en stroming. In de nazomer worden daarom de mosselen van die percelen naar onze percelen in de Oosterschelde afge voerd.' Wilde oesters als voedsel- concurrent Voor het mosselperceel in het Slaak is dit jaar een nieuwe pachtovereen komst afgesloten. De Stichting had in de vorige overeenkomst de voor waarde opgenomen om een deel van het perceel met rust te laten. Hier ontwikkelt zich een veld met bijzon dere suikerwieren. Van IJsseldijk: 'Doordat we dit stuk niet schoon maken van oesters is er de laatste jaren een steeds hoger wordend rif van oesters ontstaan. Het is waarschijnlijk de oudste en hoogste oesterbank in Zeeland. We hebben -« Een handje mosselzaad. ZeeuwsLandschap 5

Zeeuws Landschap | 2008 | | pagina 5