Hatchery Het kweken van mossellarven en zaadval onder gecontroleerde omstan digheden passen onderzoekers in binnen- en buitenland al jaren toe. Milieubioloog Annelies Pronker, werkzaam bij het bedrijf Roem van Yerseke, werkt aan de opschaling van deze werkwijze. In de proef opstelling waar ze werkt, de zogenaamde hatchery, wordt in aparte tanks gevuld met Oosterscheldewater micro-algen als voedsel voor mossellarven gekweekt. Zo wordt in deze hatchery per dag 40 liter water met algen 'geoogst'. Dat is ongeveer het dagelijkse voedsel voor 250.000 mossellarven van 1 mm. Ook worden in de hatchery schelpdieren onder gecontroleerde omstan digheden aangezet tot paaien. Zo worden mossellarven opgevangen in larventanks en na verloop van enkele weken groeien ze uit tot broed. In de nabije toekomst zal deze methode van 'hatchen' de eerste jaren waarschijnlijk alleen een aanvulling op andere vormen van zaadwinning kunnen zijn. algen en plankton uit het water en vormt daarmee een bedreiging voor andere soorten zoals de mossel, die van hetzelfde voedsel leven. Getouwtrek om de Waddenzee De Waddenzee zal op korte termijn worden aangewezen als natuur gebied in het kader van Natura2000. Voor huidige en toekomstige Natura2000- gebieden is de Neder landse Natuurbeschermingswet 1998 van kracht. Die wet schrijft voor dat de overheid binnen enkele jaren een beheerplan voor het des betreffende Natura2000-gebied moet vaststellen. In zo'n beheerplan moet aangegeven worden wat er wel en niet aan menselijke activiteiten, zoals in dit geval de mosselcultuur, in het natuurgebied kan plaatsvinden. Hiervoor is in veel gevallen een verkennend onderzoek noodzakelijk om na te gaan of, en welke natuur waarden dan verstoord zullen wor den. En is er sprake van verstoring, dan moet worden aangegeven op welke manier die activiteit (zoals de mosselcultuur) en de natuurbelangen wel samen kunnen gaan. Een derge lijk onderzoek voor de mosselcultuur in de Waddenzee wordt momenteel door het onderzoeksinstituut Imares uitgevoerd. Volgens de Natuurbeschermings wet 1998 mogen er geen mogelijk verstorende activiteiten in een (toekomstig) Natura2000-gebied plaatsvinden zolang het desbetref fende beheerplan nog niet is vast gesteld, of zolang er geen speciale vergunning voor die activiteit ver leend is. Dat heeft dus de Raad van State bevestigd in haar uit spraak afgelopen voorjaar over de mosselzaadvisserij op de Waddenzee. Deze misère voor de mosselsector had voorkomen kun nen worden in het geval de overheid veel eerder met de uitwerking van een beheerplan begonnen was (zo is ondertussen al wel een beheer plan voor het Natura 2000-gebied Voordelta vastgesteld). besloten om het beheer hierover aan Het Zeeuwse Landschap over te laten.' Deze ontwikkeling toont ook aan dat zonder activiteiten van mossel kwekers grote delen van de Zeeuwse wateren geheel bedekt zullen raken met wilde oesters. Deze Japanse oesters zijn door kwekers geïmpor teerd in de jaren zeventig van de vorige eeuw, nadat in de strenge winter van 1963 het gehele platte oesterbestand in de Zeeuwse wateren was kapot gevroren. De toename van dit wilde oesterbestand is de laatste 15 jaar ontstaan. Door het stijgen van de watertemperatuur in de zomer is de Japanse oester zich snel gaan voortplanten. Dat deed deze soort voorheen niet. Vooral de laatste jaren er sprake van ongebreidelde groei van wilde oesterbanken in de Zeeuwse wateren. Dat is nu ook in de Waddenzee aan de gang. Deze ontwikkeling betekent niet alleen verlies aan natuurwaarden, maar ook toenemende voedselconcurrentie. Die massa wilde oesters haalt micro Milieubioloog Annelies Pronker: "Het mooie van deze aquacultuur is, dat we hier onderzoek doen toegepast op de praktijk. Als we mosselzaad uit de hatchery kunnen leveren aan de sector, dan is de afhanke lijkheid van natuurlijke broedval kleiner geworden. Het probleem is nu nog om 'hatchen' economisch haalbaar te maken. We gaan nu vooral onder zoeken hoe we dit op grote schaal voor elkaar kunnen krijgen" 6 ZeeuwsLandschap AMosselen ziin belang rijk als voedselbron voor vogels als scholeksters en eidereenden.

Zeeuws Landschap | 2008 | | pagina 6