Stropen in het donker W <ösi3${o)QD9@© ©m /Mtem ©sjsfiOsoDS Als beoefenaar van de veldbiologie kun ie nog wel eens verwarring wekken als ie iets vertelt over ie activiteiten. Wie vertelt dat-ie aan zweefvliegen doet kan zomaar de vraag kriigen of hii al een brevet heeft en een vogelaar die vertelt dat hiof zii op pad moet voor een laagwatertelling ontmoet niet zelden een glazige blik, of de vraag: ga ie spijkers op laag water zoeken? En dan zijn er ook nog figuren die onverbloemd melden: ik ga vannacht stropen. Sterker nog: dit artikel behelst een oproep om ook eens een nachtje te gaan stropen. Stroop smeren Het stropen of smeren van een vlin deraar heeft in ieder geval één ding gemeen met het stropen van een stroper. In beide gevallen gaat het om de buit. Het gebeurt ook allebei in het donker en bij beide vormen van stropen is een zaklamp een vrij wel onmisbaar attribuut. Maar dan houden de overeenkomsten wel op. Het stropen van een vlinderliefheb ber is bedoeld om nachtvlinders te inventariseren. Dat gebeurt door op de leizijde van een boomstam (dus de kant die van de wind afgekeerd is en in de luwte ligt) een hoeveelheid stroop aan te brengen, die bedoeld is om nachtvlinders te lokken. De stroop wordt voor zonsonder gang aangebracht op een dikke aanlokken en als je zon lamp op boomstam, of beter nog op een reeks een zwoele zomeravond ophangt stammen en na het invallen van boven een wit laken kun je soms de duisternis wordt de stroopplek honderden vlinders op je laken (ter grootte van een mensenhand) krijgen. Er zijn ook speciaal ieder half uur geïnspecteerd. Dat is geconstrueerde lichtvallen, waarin zinvol tot ongeveer een uur na mid- nachtvlinders met behulp van zo'n dernacht, maar de waarnemer kan vlinderlamp naar binnen gelokt natuurlijk ook naar believen eerder worden, stoppen. Het beste tijdstip is direct Maar het aardige is dat stroop na zonsondergang als het donker smeren net weer iets andere soor- invalt. Soms arriveren zelfs voordat ten oplevert dan de andere metho de duisternis invalt nog enkele den. Sterker nog: er is aan aantal verlate dagvlinders. soorten waarvan je vrijwel alleen via stropen de aanwezigheid kunt Nachtvlinders vaststellen. Stropen is dus noodza- Nachtvlinders lokken lean ook op kelijk om een compleet beeld van een andere manier. Er zijn speciale onze nachtvlinderstand te krijgen, vlinderlampen die nachtvlinders Momenteel is een flink aantal ZeeuwsLandschcip 13

Zeeuws Landschap | 2008 | | pagina 13