Krammer-Volkerak: op de grens van zoet en ZOUt Het Krammer-Volkerak werd in het kader van de Deltawerken volledig afgedamd en afgesloten van het zoute water. Er heeft zich een zoetwatermoeras ontwikkeld met eilanden en stilstaand zoetwater. Toch heeft het zoute bodemwater nog effect op de flora en fauna in dit natuurgebied op de grens van zoet en zout. plaatsvindt en het er nog steeds zout is. Dit zout komt uit de. ooit door zeewater doordrenkte, ondergrond en kan nog voorjaren het maaiveld van in kwelwater opgelost zout voorzien. Het speciale aan dit gebied is dat direct daarnaast vegetaties aanwezig zijn die niet gevoed worden door zout bodemwater maar onder invloed staan van zoet water. Hier heeft zich een vegetatie ontwikkeld van planten die van nature thuis horen in kalkrijke duinvalleien. Zo'n zelfde vegetatie bevindt zich op de 'Plaat van de Vliet', een voormalige zand plaat langs de Philipsdam, net ten zuiden van de Krammersluizen. Hier staan planten als parnassia, moeraswespenorchis en stijve ogen troost in ongekend hoge aantallen. Tussen deze massale groei van toch al bijzondere planten staan her en der plekken met kleverige ogentroost, winterbitterling, bonte paarden staart. Dit jaar is als nieuweling op verschillende plekken rondbladig wintergroen aangetroffen, terwijl ooit eerder al addertong en vleeskleurige orchis zijn waargenomen. Aan het voorkomen van de planten is af te lezen dat de bodem kalkrijk en juist minder rijk aan meststoffen als stikstof en fosfaat is. Begrazing en maaien De genoemde vegetaties worden in deze successiefase gehouden door grazend vee. Als er geen vee zou lopen zou de groei van bomen en struiken al snel de overhand krijgen en dat zou op termijn het einde 16 ZeeuwsLandschap Alle levende planten en dieren zijn in te delen in ecologische groepen. Daarbij wordt gebruik gemaakt van het overeenkomstige leefmilieu van de verschillende organismen. Zo valt aan de samenstelling van soorten af te lezen met wat voor soort gebiedje te maken hebt, in welk stadium van ontwikkeling een gebied zich bevindt en wat de kwaliteit ervan is. Hiervan maken we in natuurbeheer veel gebruik. Een mooi voorbeeld in dat verband is het Krammer-Volkerak. Dit jaar is onder andere in het Zeeuwse deel van het Krammer- Volkerak geïnventariseerd. Daarbij zijn zowel de broedvogelstand als de samenstelling van de flora onder de loupe genomen. Het gebied wat tot zo'n kleine 20 jaar geleden nog deel uitmaakte van het Oosterschelde- estuarium. getijde water afgewis seld met platen en schorren zoals nu nog rond 'Het Verdronken Land van Saeftinghe'. is radicaal veranderd. Bij het aanleggen van de Deltawerken was het Krammer- Volkerak het laatste gebied dat volledig werd afgedamd en daarmee buiten invloed kwam van het zoute getij. Sindsdien heeft het zich ont wikkeld van estuariene natuur tot een zoetwatermoeras, met beschutte eilanden en stilstaand zoetwater. Op veel plaatsen net iets droger dan we zouden willen, maar dat is mis schien slechts een kwestie van ver wachtingspatroon. Het blijkt in ieder geval, gezien aangetroffen soorten, dat het gebied interessante ontwik kelingen doormaakt, waarvan het einde voorlopig nog niet in zicht is. Zout bodemwater Zo worden er bijvoorbeeld op de 'Beukelenberg' planten aangetroffen als zilte zegge, aardbeiklaver en zilte rus. Deze soorten geven aan dat er op die plaatsen voldoende begrazing 'De Slikken van de Heen ziin het meest gevarieerde stuk van het Zeeuwse deel van het Krammer-Volkerak Zilvermeeuw.

Zeeuws Landschap | 2008 | | pagina 16