Terra Maris Nieuws Vergeten groenten TERRA MARIS Museymwinke! www.terramaris.nl info@terramaris.nl Duinviietweg 6 4356 ND Oostkapelle 0118-582620 Openingstijden Mei tot en met oktober: dagelijks van 10.00 tot 17.00 uur November tot en met april: woensdag tot en met zondag Van 12.00 tot 17.00 uur (maandag en dinsdag gesloten m.u.v. de Nederlandse schoolvakanties) Donateurs van Stichting Het Zeeuwse Landschap kunnen Terra Maris tegen gereduceerd tarief bezoeken. "Groenteman wat zal ik vandaag eens eten"? "Wat dacht u van een pondje aardbeispinazie, palmkool of schorsenerenKent u een groentewinkel waar ze aardbei spinazie verkopen? Ik vermoed van niet. Aardbeispinazie, schorseneren en palmkool zijn namelijk vergeten groenten. Sommige oudere mensen kennen ze nog wel, maar voor de meeste mensen klinkt het vreemd in de oren. De schorseneer (Scorzonera hispanica) werd al verbouwd in de 16e eeuw en komt uit het Middellandse zeegebied (Scorzone zwarte adder in het Italiaans). Ook wel keukenmeidenverdriet genoemd, want bij het schillen van de zwarte wortels komt een kleve rig melksap vrij dat de handen, de kookpan én de wortels bruin kleurt. Van aardbeispinazie plukt men de getande blaadjes van de stengel en kookt ze net als gewone spinazie. De kleine aardbeitjes aan de sten gels zijn schijnvruchtjes en doen het goed als versiering op een vanille- ijsje of in een boeket. Palmkool kan men bereiden als boerenkoolstamppot. Ook deze groente is decoratief in een bloem pot, omdat zijn bloeiwijze een beetje lijkt op een palmboompje. In het tweedejaar bloeit de palmkool met bijzondere gele bloemen. Drs. R leeft niet meer, maar hij had een geweldig lied kunnen maken op de vergeten groenten die in de boer- derijtuin van Terra Maris geteeld worden. Zet u eens schorseneren, roodlof of bataviasla op tafel. Vraag advies aan het tuinteam van Terra maris en kom kijken! Madeleine van Dijke. De winkel van Terra Maris. Sinds de opening van Terra Maris in 2006 is in de glazen ontvangsthal ook een museumwinkel ingericht. U vindt er een scala aan artikelen voor jong en oud. Een greep uit ons assortiment. Voor de natuur liefhebbers zijn er boeken over het Zeeuwse landschap en gidsen over vogels, schelpen, fossielen en planten. Voor de tuinliefhebbers is er zaad te koop van bijzondere Zeeuwse bloemen. Voor de sportievelingen zijn er gidsjes van Zeeuwse wandel- en fietsroutes beschikbaar en voor de vogellief hebbers: vogelnestkastjes en vogelvoedersilo's. Ook voor kinderen is er van alles. Zoals schepnetjes, garnalennetjes, loeppotjes, vergrootglazen en verrekijkers om zelf op onderzoek uit te gaan. En, jeugdboeken over bijen, zeehonden en andere zeedieren. Of, speurboekjes en zoekkaarten die een wandeling in de natuur spannend maken. In het kader van de wissel tentoonstelling "Ogen op steeltjes" zijn wenskaarten en posters verkrijgbaar met prachtige onder waterfoto's van krabben, kreeften en garnalen. Voor de kleine kinde ren zijn er knuffelkrabben, -kreeften en sleutelhangers. Wij nodigen U graag uit om een kijkje te komen nemen in de museumwinkel die toegankelijk is tijdens de openingsuren van Terra Maris. Marleen Walhout 22 ZeeuwsLandschap

Zeeuws Landschap | 2008 | | pagina 22