't Kan verkeeren Zeeuwse kennisquiz op 18 oktober 't Kan verkeeren, zei Bredero, en zo is het maar net. In de late zomer zien de bermen van de A58 hele maal geelgroen van de bloeiende pastinaak. Ooit. in de Romeinse tijd was dat het hoofdvoedsel van de mensen in deze contreien. Nu wordt het eerder beschouwd als onkruid, hoewel het maar zelden op akkers voorkomt. Die wilde peen, die de bermen van landweggetjes van een zomerse witte tooi voorziet was ook lang onze belangrijkste voed selbron. Pas nadat in de zestiende eeuw de aardappel in zwang kwam verdween de peen als hoofdmenu. Aardaker, hiernaast afgebeeld was in de negentiende eeuw de peul vrucht van de armen. Niet helemaal duidelijk is of de aardaker in eerste instantie in het wild verzameld werd of dat onze wilde (bescherm de!) exemplaren afkomstig zijn uit vroegere cultuur. Het eten van wilde groenten was voor de minder bedeelden niet ongebruikelijk. Ook zeekraal en lamsoren golden ooit als weinig gewaardeerd volksvoedsel. Je hoeft de prijs op de markt maar te bekijken en je ziet opnieuw: 't Kan verkeeren. •4 Aardaker. Terra Maris organiseert in samen werking met de Provincale Zeeuwse Courant een Zeeuwse kennisquiz rondom de ontstaansgeschiedenis van het Zeeuwse landschap en de Zeeuwse natuur. De finale is in het laatste weekend van de landelijke Week van de Geschiedenis op zaterdagmiddag 18 oktober, in een grote tent in de landschapstuin van Terra Maris. De vragen voor de quiz worden samengesteld door Chiel Jacobusse van het Zeeuwse Landschap en de quizmaster is Rinus Antonisse van de PZC. Heb je of heeft u zin om mee te doen en belangstelling voor de ontstaans geschiedenis van het landschap en de natuur in onze provincie, een portie Zeeuws lef en een vleugje Zeeuwse bluP Ga dan de uitdaging aan en doe mee aan het voortraject waaruit de zes kandidaten voor de finale worden geselecteerd! Met deze kandidaten worden twee teams gevormd, die onder aanvoe ring van een captain tegen elkaar zullen gaan strijden. Er kan op verschillende manieren meegedaan worden aan het voor traject. In september worden in de bijlage Buitengebied van de PZC in drie opeenvolgende weken verhalen van Chiel Jacobusse gepubliceerd. Ieder verhaal heeft een specifiek onder werp en hieraan zijn per keer drie vragen gekoppeld. Synchroon aan de publicatie van het verhaal wordt een filmpje vertoond op de site van de PZC, waar op ludieke wijze dezelfde vragen worden gesteld. Er is vanaf deze site een koppeling naar You Tube, waar de filmpjes te zien zijn. De antwoorden op de vragen kun nen per email tot en met 5 oktober ingestuurd worden en zijn tot die datum te vinden op de website van Terra Maris www.terramaris.nl. U kunt de antwoorden ook per post versturen naar Terra Maris, Duinvlietweg 6, 4356 ND Oostkapelle. Vergeet niet uw adres en telefoonnummer te vermelden. De geselecteerde kandidaten wor den na de sluitingsdatum benaderd. We streven naar een gemengde deelname door jongeren en ouderen uit alle delen van Zeeland! Maaike de Wilde ZeeuwsLandschap 23

Zeeuws Landschap | 2008 | | pagina 23