Landschap in 't kort ZeeuwsLandschap IftfeÉI Tot in de negentiende eeuw was de Schenge een zeearm die scheiding maakte tussen het toenmalige eiland Wolphaartsdijk en de rest van Zuid- Beveland. Daaraan kwam een einde toen in 1809 de Wilhelminapolder bedijkt werd. die beide eilanden met elkaar verbond. Wel werd in de nieuwe polder een kanaal gegraven dat er voor moest zorgen dat de haven van de stad Goes in verbin ding bleef met de Oosterschelde. De Schengepolder. die aan de zuidkant begrensd wordt door de Ankerveersedijk. werd pas bedijkt in 1874. Hoewel er ter plekke maar een smal geultje meer over is, kun je meer naar het westen, ter hoogte van gemaal De Piet. de Schenge nog in zijn volle breedte zien in de daar gele gen Westerschenge. Het landschap is een leesbaar geschiedenisboek en wie even de moeite doet om daarin door te dringen wordt rijkelijk beloond. De Ankerveerse diik Soms moetje een naam gewoon even goed tot je door laten dringen om te weten waar die vandaan komt. Zo is het met de Ankerveersedijk. ten noordwesten van 's-Heer Arendskerke. Je hoeft geen taal kundige te zijn om er de woorden ankeren en veer in te horen. Als je eenmaal zover bent is het tijd 0111 de kaart er bij te pakken, of beter nog. ter plekke te gaan kijken. Eenmaal aangekomen zie je langs de voet van de dijk de Westerschenge. die hier niet breder is dan een flinke sloot langs de voet van de dijk stromen. Loop oostwaarts naar het gehucht Eindewege en je ziet een kromming in de dijk, die alleen maar een voor malige haven kan zijn. Eén van de oude veerhavens langs de Schenge. In Eindewege vind je ook nog een woning met de naam 't Ouwe veerüüs. Hoog bezoek voor Waterdunen Op 30juni bracht minister Jacqueline Cramer van het Ministerie van VROM een bezoek aan West-Zeeuws-Vlaanderen om zich nader te laten informeren over het project Waterdunen. Het plan Waterdunen is in het voorjaar van 2004 door de Stichting Het Zeeuwse Landschap gelanceerd als een grootschalig project dat past bin nen het gebiedsplan West-Zeeuws- Vlaanderen.In Waterdunen worden kustverbreding voor veiligheid, recreatie en natuurontwikkeling aan elkaar gekoppeld. De letterlijke kern van het plan is 100-150 hectare zilte natuur met schorren, platen en zilt grasland te ontwikkelen. Hier kun nen kustvogels hun plekje vinden. In het gebied zullen naar verwach ting ook een grote diversiteit aan trekvogels te zien zijn: de project locatie, die ongeveer overeenkomt met de Oud-Breskenspolder weste lijk van Breskens. ligt op de trek- route voor trekvogels. De tel post bij Breskens is onder vogelaars nationaal en internationaal een begrip! Een grote recreatieonderne ming. Molecaten. zal een sleutelrol spelen in de ontwikkeling van het gebied door de realisatie van een recreatiebungalowpark en een hotel aan de rand van het nieuwe natuurgebied. In de afgelopen jaren is onder leiding van de provincie Zeeland een enorme hoeveelheid werk verricht: het plan is uitge werkt. er zijn allerlei deelonderzoe ken uitgevoerd, de kosten en baten zijn in beeld gebracht. Het project zal naar verwachting van grote bete kenis zijn voor de economische vita liteit van West-Zeeuws-Vlaanderen en de natuur en het landschap in de regio versterken. Minister Cramer sprak zich positief uit over het plan en beloofde steun van het Rijk voor de realisatie er van.

Zeeuws Landschap | 2008 | | pagina 24