Afscheid van een bevlogen voorzitter ©@@6 ®GuO©09@DD M50QO0DD0 Na biina twintig iaar bestuurslid en ruim tien jaar voorzitter van Het Zeeuwse Landschap te zijn geweest neemt de heer drs. C. Kostense afscheid van de Stichting. Dat afscheid wordt opgeluisterd met een symposium op 15 oktober met het thema 'natuurbescherming als noodzaak'. Alle reden voor een uitgebreid gesprek met een man die, zoals hij het zelf zegt 'ongemeen geboeid is door de ecologie, de dingen die groeien bezien in hun samenhang. Als ik lees dat de orang oetang niet meer in het wild leeft, krijg ik pijn in mijn buik. Dat mag toch niet verloren gaan?' Scheidend voorzitter Kees Kostense in ziin eigen Zeeuwse landschap bii Biervliet. In 1989 bestond er binnen het bestuur van Het Zeeuwse Land schap behoefte aan opvolging en men ging op zoek naar 'iemand uit Zeeuws Vlaanderen'. Kees Kostense 1937) uit Biervliet paste in het profiel. Als huisarts in Barendrecht en ziekenhuisdirecteur in Vlissingen had hij weliswaar een medische achtergrond, maar het besturen zat hem in het bloed en bovendien was hij sinds jaar en dag actief in de regionale natuurbeschermings vereniging 't Duumpje. Professioneel De familie Kostense woont op het Zeeuws-Vlaamse platteland, in de Elisabethpolder. De zes hectare grond rond het woonhuis zijn in beheer bij Kees en zijn vrouw Ineke. Het is een soort Zeeuws landschap in het klein: er zijn akkertjes en waterpartijen, er is een hoogstam- boomgaard en voor het huis is een bosje aangelegd. Op het weiland graast een twintigtal schapen. Voorheen runde de vrouw des huizes hier een schapenkaasbedrijf. Nu lammeren de schapen elk jaar en scharrelen er in het voorjaar zo n 50 dieren rond het huis. In de huis kamer staat een verrekijker op statief die door de bewoners dage lijks gebruikt wordt. In dertig jaar tijd hebben ze rond het huis 128 vogelsoorten geïdentificeerd. Eenmaal aan tafel steekt Kostense van wal over zijn ervaringen als bestuurslid na zijn aantreden in 1989: 'Ik kwam terecht bij een kleine professionele organisatie met een buitengewoon enthousiast bestuur en enthousiaste medewer kers. Met dat laatste bedoel ik niet alleen de mensen op het kantoor, maar ook de veldwerkers, de vrijwil ligers. De tijd dat de vrouw van de penningmeester op Walcheren met de fiets de kwitanties voor de dona teurs rondbracht was toen al lang voorbij.' Landelijk was in de Tweede Kamer in 1988 juist het eerste Natuurbeleidsplan (NBP) vast gesteld met daarin opgenomen de Ecologische Hoofdstuctuur. Dat hield in de veiligstelling van een aaneengesloten netwerk van bestaande en nieuw in te richten natuurgebieden. Ook de stichting Het Zeeuwse Landschap timmerde daarmee aan de weg. Kostense: 'Het NBP voorzag in een enorme uitbreiding van natuurgebieden in Nederland. De natuurbescher ming leek vleugels te krijgen. Bij Het Zeeuwse Landschap groeide door aankoop het areaal aan natuurgebieden gestaag en nu. 20 jaar later, is tweederde van dat Natuurbeleidsplan uitgevoerd.' Hoogtepunten Wat waren voor u de hoogtepunten in de afgelopen 20 jaar? Zonder aarzelen antwoordt Kostense: 'Het veiligstellen van het volledig aaneengesloten natuur gebied van het Verdronken Land van Saeftinghe. Dat was voor mij een absoluut hoogtepunt. In de jaren tachtig was Saeftinghe, een gebied van ongeveer 3000 hectare groot, aangewezen in het kader van de Natuurbeschermingswet. Een groot deel van het gebied was al in beheer bij de Stichting en een klein deel was toen nog in handen van een rijke Belgische familie die het ge- 8 ZeeuwsLandschap

Zeeuws Landschap | 2008 | | pagina 8