Meervleermuizen- onderzoek in Zeeuws- QQndGrGn ©eco© Het dagelijkse leven van een vleermuis is boeiend, maar lastig te onderzoeken. Lucien Calle trekt er met mede-onderzoekers op uit om de meervleermuis te vangen en zijn gangen na te trekken met een piepklein volgsysteem. Wist u dat er vleermuizen vliegen boven de Westerschelde? En dat er boven de dijk bij Philippine bijzondere soorten te vin den zijn? Een nachtelijk onderzoeksverslag. Meten, wegen, determineren, sexen, leeftijd bepalen, noteren en weer vrijlaten. Jan is eigenlijk maar een sukkel. Hij heeft geen succes bij het vrouwelijk schoon. Hoe we dat weten? Zijn balletjes zijn donker gekleurd en niet opgezwollen. Seksueel actieve mannetjes hebben opgezwollen en lichter gekleurde ballen. De eerste dag dat we Jan's activiteiten uitplo zen logeerde hij in een huis aan de Maassingel in Terneuzen. De volgende drie dagen sliep hij in het gebouw van het Zeldenrustcollege daar vlakbij, 's Nachts vliegt Jan gewoonlijk rondjes boven de Otheense kreek. Soms maakt hij daarbij uitstapjes naar de Margarethapolder en vliegt zelfs af en toe ook een stukje over de Westerschelde. Dan weer vliegt onze vriend met grote snelheid naar het zuiden, onder de Kraagbrug door om een poosje in de buurt van het Gat van Pinte te gaan jagen. De derde nacht dat we Jan heimelijk bespiedden vloog hij dwars door Terneuzen om daarna op het Kanaal van Gent naar Terneuzen te gaan jagen. Hoe we dat allemaal zo pre cies weten? Door hem te vangen en een piepklein zendertje op zijn rug te plakken. Een zendertje dat 12 dagen lang een signaal uitzendt. Daarna valt het zendertje vanzelf weer ervanaf. Door gebruik te maken van telemetrie kunnen we dan Jan's acti viteiten precies in kaart brengen. Telemetrie Er worden enorme antennes op twee auto's gemonteerd. Dat ding op mijn auto is zo idioot groot dat hij aan de voorkant wat uitsteekt en als je hem dwars draait wel bijna twee keer zo breed is als de auto zelf. We laten heel wat verbaasde blikken achter bij mensen die we zo passeren. Zo n ontvanger heeft een maximaal bereik van een kilometer of 3. Achterin de auto zit Pieter die de antenne bedient, door hem steeds rond te draaien om het beest te peilen. Naast me zit Sandra die alle gegevens noteert. Ikzelf moet rijden en daarbij op het andere verkeer en alle lantaarnpalen letten, waar de antenne immers tegenaan kan botsen. Als Jan 's avonds om tien uur stipt uitgeslapen is en vertrekt, hebben de twee mobiele teams strategische posities ingenomen. Anne Jifke Haarsma (verbonden aan de universiteit van Leiden) leidt de operatie en geeft telefonisch steeds nieuwe instructies door. "Ga direct naar punt twee, Jan vliegt nu naar het zuiden, hij moet zo meteen bij jullie in de buurt komen Jan is een vleermuis, dat heeft u inmiddels al wel begrepen. Een meervleermuis om precies te zijn. Dat is een minder algemene soort waarvan een heel groot deel van de wereldpopulatie in Nederland leeft. Daarom staat het dier op de habi tatrichtlijn en is een goede bescher ming noodzakelijk. De laatste twee jaren gaat het in Nederland minder goed met deze soort, de aantallen beginnen flink terug te lopen. In België lijkt deze soort recentelijk zelfs geheel verdwenen en ook in Zeeuws-Vlaanderen lijkt het dier wel op zijn retour. Binnen Zeeland is de soort alleen van Zeeuws- Vlaanderen bekend. Waarom dat zo is, is nog niet helemaal duide lijk. Misschien komt het omdat er veel meer en ook grotere kreken aanwezig zijn. Of omdat het water er gemiddeld wat zoeter is dan elders in de provincie. ZeeuwsLandschap 11

Zeeuws Landschap | 2008 | | pagina 11