op het benutten van de kansen die er liggen om hier aan te werken. Wat me verder aanspreekt is het grote draagvlak dat de Stichting heeft in Zeeland. Meer dan 11.000 donateurs is niet niks! Het geeft aan hoezeer de Zeeuwen geven om natuur en landschap in hun pro vincie. Dat aantal donateurs kan nog groeien. Ik vind dat we moeten laten zien wat we als Stichting doen in de directe omgeving van de men sen. Het zou ook mooi zijn als we als Stichting mensen direct bij hun omgeving kunnen betrekken Verbindend werken Welke positie moet Het Zeeuwse Landschap in de Zeeuwse samen leving kiezen, zeker nu er flink wat polarisatie in de samenleving zicht baar is? Als burgemeester is Van dei- Zaag gewend om de verschillende belangen die bij elk dossier in een gemeente spelen hun plek te geven, en ruimte te laten voor verschillende opvattingen. Zijn antwoord ver raadt die professionele achtergrond. "Het Zeeuwse Landschap moet proberen om verbindend te werken: probeer in de huid van een ander te kruipen om zijn argumenten te begrijpen. Deelbelangen moeten met elkaar verbonden worden, om zo verder te komen. Voor het reali seren van lange termijn doelen is dat de beste weg. Ik vind overigens dat Het Zeeuwse Landschap al op dat spoor zit. Als ik denk aan de opstelling in het mosseldossier, waar de Stichting duidelijk ook oog heeft voor de belangen van de mos selsector, maar ook aan de bijdrage aan het plan Waterdunen in West Zeeuws-Vlaanderen. De combinatie van kustveiligheid, natuurontwik keling en recreatie levert een plan dat een breed belang dient. Voor het realiseren van het specifieke doel van de Stichting, de bescher ming van natuur en landschap, is draagvlak nodig. Het kan soms heel nuttig zijn om andere belangen mee te koppelen, om zodoende dat draagvlak te verkrijgen. Maar hel derheid is ook een zaak van belang. Duidelijk stelling kiezen is soms nodig. Mensen moeten wél weten waar Het Zeeuwse Landschap voor staat! Open ruimte goed bewaken Hoe kijkt de nieuwe voorzitter tegen de ontwikkelingen in het landschap aan? Van der Zaag: "ik zie soms veranderingen en ontwik kelingen die pijn doen. Ik was pas nog in Groningen en zag daar een nieuwe industrievestiging in een voor het overige volkomen open landschap. Dat is bepaald geen fraai gezicht, en je vraagt je dan af of die vestiging niet bij een al bestaand industriegebied had kun nen staan. Ook windmolens, hoe nuttig ook. kunnen op de verkeerde plek staan. Die moetje plaatsen bij passende infrastructuur die er al is. in Zeeland bijvoorbeeld bij de Oosterscheldekering of Zeelandbrug, en niet verspreid in het landschap. De open ruimte van Zeeland moeten we goed bewaken, dat is één van de grote charmes van Zeeland. Overigens moeten we ook niet te bang zijn voor ontwikkelin gen in het landschap, en proberen de status-quo al te krampachtig te handhaven. Het landschap van Zeeland wordt al eeuwen voor een flink deel door menselijk handelen bepaald: we moeten de dynamiek van het landschap erkennen, maar blijven sturen op kwaliteit. Het nieuwe moet goed ingepast worden in het oude". Nieuw publiek De nieuwe voorzitter "erft" nog iets van zijn voorganger: het bestuursvoorzitterschap van Terra Maris, het museum voor natuur en landschap bij Oostkapelle, dat als dochterstichting onder verant woordelijkheid van Stichting Het Zeeuwse Landschap valt. Van der Zaag is enthousiast over het muse um: "het museum ziet er heel goed uit: de landschapstuin vind ik ook een prachtig en bijzonder onderdeel. Met regelmatig nieuwe wissel tentoonstellingen zal het museum nieuw publiek blijven trekken. Terra Maris is bij uitstek een plek waar we kunnen werken aan draagvlak voor natuur en Landschap Dr. M.A. Henwünga is directeur van Stichting Het Zeeuwse Landschap. a Schapen op besneeuwde Bevelandse dijk. ZeeuwsLandschap 15

Zeeuws Landschap | 2008 | | pagina 15